Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

„Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”

Zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.

– Ten program w swoim założeniu ma zabezpieczyć wschodnią część woj. Świętokrzyskiego przed dużą wodą na Wiśle. Co istotne zakłada on zwolnienie przepływu i odtworzenie starorzeczy czy mokradeł oraz renaturyzację tak, aby spłaszczyć falę powodziową  – mówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski.

– Program „Bezpieczna Wisła” tak istotny dla regionu nie mógłby być efektywnie realizowany bez jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego to spotkanie w takim gronie jest dla nas kluczowe i co ważne jest nie tylko informacyjne, ale też konsultacyjne – powiedział Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś

– Wisła nie raz już przynosiła w naszym regionie straty i wspólnie z Wodami Polskimi robimy wszystko, by tych zdarzeń było coraz mniej – podkreślił Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń przedstawił aktualny stan realizacji projektu – wstępne wnioski z przeprowadzonej ankietyzacji oraz omówił problemy, które dotychczas zostały  sygnalizowane ze strony JST.

Następnie odbyła się dyskusja panelowa na temat działań dla terenów zurbanizowanych, w której udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, Dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. Jednym z zadań w projekcie „Bezpieczna Wisła” są analizy zwiększenia pojemności retencyjnej wybranych obszarów miejskich w koincydencji z wezbraniami w rzekach wraz z analizą spowodowaną oddziaływaniem sieci kanalizacji deszczowych.

W ramach projektu przewidziano wykonanie pogłębionych analiz dla sieci kanalizacji deszczowej dla wybranych zlewni pilotażowych w kilku miastach. W przypadku tego projektu poza przedstawieniem skali problemu i oceny zagrożenia, dodatkowo zostaną przeanalizowane potencjalne działania, mające zredukować ryzyko, w tym zielono-błękitna infrastruktura, rozszczelnianie powierzchni utwardzonych, budowa zbiorników retencyjnych czy też wykorzystaniu retencji kanałowej w sieci kanalizacji deszczowej. Wyniki analiz dostępne będą w listopadzie br.

Bezpieczna Wisła – o programie

„Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość” to program działań retencyjnych stanowiący element zarządzania ryzykiem powodziowym w regionie Górnej Wisły między Krakowem a Zawichostem określający cele i zadania związane z ochroną przed powodzią. Głównym celem programu jest ograniczenie potencjalnych, negatywnych skutków powodzi dla życia i zdrowia ludzi, środowiska, dziedzictwa kulturowego oraz działalności gospodarczej. Realizacja wybranych działań prowadzić będzie do obniżenia strat powodziowych i minimalizacji zidentyfikowanych zagrożeń. W ramach Programu realizowane będą również zadania zwiększające retencję.

Do tej pory, w ramach programu odbyły się 3 spotkania z samorządowcami w Kielcach, Krakowie i Rzeszowie. Ich celem było omówienie problemów i możliwości rozwiązań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz walki ze skutkami suszy w gminach znajdujących się na obszarach objętych projektem.

Samorządowcy swoje potrzeby mogli zgłaszać również przez wypełnienie ankiety online dotyczącej problematyki projektu. Wszystkie zgłoszone potrzeby i problemy obecnie są analizowane i będą uwzględnione na etapie prac nad programem działań w obszarze objętym projektem „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”.

Więcej informacji o projekcie: https://bezpiecznawisla.pl/o-projekcie/

źródło/fot: Wody Polskie

Zobacz podobne

Czy cła zagrożą bilionowym inwestycjom? Współpraca handlowa USA i UE w kryzysie

LK

2,5 miliona pracowników w oczekiwaniu. Związki zawodowe i pracodawcy nadal bez porozumienia

LK

Okręt podwodny „Sokół” zostanie udostępniony zwiedzającym

Daria Czaja

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie