Polski Portal Morski
Akcje Polski Morskiej Aktualności Inne Offshore Porty Ważne

Świnoujście offshorowym sercem Polski i Bałtyku!

Ekspansja inwestycyjna na Pomorzu Zachodnim trwa! – stwierdził minister Marek Gróbarczyk, zaraz po ogłoszeniu przez Daniela Obajtka, prezesa grupy Orlen rozpoczęcia budowy pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku i portu instalacyjnego offshore w świnoujskim porcie. Nowoczesny port ruszy w 2025 a prąd z pierwszej farmy popłynie w 2026 roku.

– Mamy wszystkie pozwolenia i zabezpieczone 20 mld zł. Rozpoczynamy budowę Baltic Power, która na początku dostarczy nam 1200 MW i zapewni energię dla 1,5 mln mieszkańców – poinformował Daniel Obajtek, prezes Orlen SA na konferencji w świnoujskim porcie. 

Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ właśnie w tu dziś wbito łopatę symbolizującą rozpoczęcie budowy pierwszego w Polsce offshorowego portu instalacyjnego i jednego z najnowocześniejszych w Europie. Port ruszy za 3 lata, a w 2026 roku z siłowni wiatrowych popłynie pierwszy prąd.  

To przełom w transformacji energetyczno-technologicznej naszego kraju – zapewniał prezes Orlenu. Podkreślił też, że pod względem kapitału  to największa inwestycja w Polsce, a jest to dopiero  początek offshorowych inwestycji. Przypomniał, że w ciągu niespełna 8 lat Grupa Orlen zainwestowała w technologie, rozwój, infrastrukturę ponad 84 mld zł. Dla porównania, w czasie 8 lat rządu PO i PSL firma zainwestowała niespełna 3 mld zł. Obecnie Grupa Orlen jest jedną z pięciu najdynamiczniej rozwijających się firm na świecie. Gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne nie tylko regionu, ale całego kraju.

– Trwająca od 2016 roku ekspansja inwestycyjna Pomorza Zachodniego jest bezprecedensowa, budujemy bezpieczeństwo ale też znaczenie tego regionu – podkreślił minister Marek Gróbarczyk, przywołując pogłębienie toru Szczecin-Świnoujście do 12,5 m, budowę terminalu LNG, pirsu pozwalającego na eksport surowca z gazoportu, nowy intermodalny terminal promowy w Świnoujściu, infrastrukturę obu portów a także oddany niedawno tunel pod Świną.

– Właśnie otrzymaliśmy decyzję środowiskową dotycząc budowy terminala kontenerowego – dodał. – Już jesteśmy po pierwszym przetargu, „nawigacyjnym” toru podejściowego do terminala kontenerowego, który będzie przebiegał w całości po polskich wodach. A dziś, tutaj rozpoczynamy budowę portu instalacyjnego, który oprócz setek miejsc pracy zapewni nam ekspansję na Bałtyk. Ogromne turbiny będą wypływać właśnie ze Świnoujścia. 

Warto dodać, że same gondole ważą po 700 ton, a wysokość turbiny wraz z wieżą wystające ponad lustro morza – to wysokość Pałacu Kultury i Nauki. Takie elementy będą instalowane w Świnoujściu i stąd transportowane w miejsca docelowe na Bałtyku. 

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, sekretarz stanu KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej stwierdziła, że Pomorze Zachodnie staje się centrum polskiego offshoru i energetycznym sercem kraju nazywając Baltic Pipe energetycznym korytarzem życia. Do tego mikstu dodała terminal LNG podkreślając, że tym inwestycyjnym mikstem przyszłości (wraz z projektami jądrowymi) budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski na dziesięciolecia. 

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski przywołał postać św.p. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Tak naprawdę realizujemy wizję tego człowieka – stwierdził. – Jego przesłanie budowy silnego Pomorza, jako polskiej racji stanu.

O technologicznym skoku w przyszłość mówił poseł Leszek Dobrzyński, a kolega z ław poselskich Artur Szałabawka zwrócił uwagę na nasz region, jako wielki plac budowy, dróg, zakładów, infrastruktury, torów wodnych itd. – Takiej skali inwestycji nie było nigdy na naszym pięknym Pomorzu – podkreślił  poseł. 

Piotr Jasina

Zobacz podobne

Śmigłowce Leonardo Helicopters i PZL-Świdnik dla Marynarki Wojennej RP

BS

ORLEN strategicznym dostawcą gazu do ArcelorMittal w Polsce

PL

Antony Blinken. Inicjatywa Trójmorza wzmocni integrację UE

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie