Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Porty

Port Gdańsk. Specjalistyczne zajęcia dla instruktorów

Portowa Straż Pożarna „Florian” gościła Shana Raffela z Australii, który na terenie Port Gdańsk poprowadził specjalistyczne zajęcia dla instruktorów.

Raffel to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych postaci w strażackim świecie. Jego dramatyczne doświadczenia i śmierć kolegów sprawiły, że postanowił poświęcić się szkoleniu strażaków. Przyjechał do Polski na zaproszenie fundacji cfbt.pl, która zajmuje się wspieraniem rozwoju ratownictwa, działalności ochrony przeciwpożarowej oraz straży pożarnych poprzez edukację i doskonalenie zawodowe.

Poza podstawową działalnością Portowej Straży Pożarnej „Florian”, czyli wyjazdami do zdarzeń i asyst pożarniczych, których jest ponad 300 rocznie, realizowane są również szkolenia STCW, czyli kursy, które są wymagane dla osób zawodowo pracujących na statkach i żaglowcach. Wypadki i niebezpieczne zdarzenia na morzu są niestety dość częste. Dobrze przygotowana załoga jest w stanie poradzić sobie ze zdarzeniem na statku i niejednokrotnie uratować jednostkę i ocalić ludzkie życie. Aktualnie realizujemy nasze szkolenia praktycznie w każdym tygodniu. Jest to ponad 60 szkoleń rocznie – wyjaśnia Karol Madej, zastępca dyrektora ds. szkoleniowych Portowej Straży Pożarnej „Florian”.

Szkolenia realizowane są na poligonie pożarniczym, zlokalizowanym w Porcie Północnym. Niedawno PSP rozpoczęła również nowe zajęcia poligonowe na statki transportujące substancje chemiczne, tzw. chemikaliowce. Uczestnik szkolenia może w praktyce zobaczyć, jak działają systemy pożarowe na tych jednostkach. To kluczowe z punktu widzenia sprawnej akcji ratowniczej.

Źródło Port Gdańsk

Zobacz podobne

A. Moskwa o projekcie elektrowni atomowej: w tym tygodniu dołączy kolejny amerykański podmiot

JK

Historyczna dostawa. Amerykańskie czołgi Abrams już w szczecińskim porcie

KM

Port Gdańsk: Wolny Obszar Celny ma już 25 lat

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie