Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Do zobaczenia na wiosnę, wycieczkowce!

Dziś ostatnia szansa zobaczyć w tym roku w Porcie Gdynia statek wycieczkowy i pomachać na pożegnanie odwiedzającym miasto drogą morską turystom. Wrócą na wiosnę. Wizytę statku AIDAmar zaplanowano w godzinach 8:00-18:00. To 36. wejście wycieczkowca w tym roku do gdyńskiego portu.

Tegoroczny sezon na wycieczkowce w gdyńskim porcie rozpoczął się w majówkę i od razu z przytupem – 2 maja do portu zawinął kolos MSC Fantasia o długości 333,3 metra – największa jednostka odwiedzająca w tym roku Gdynię oraz jedna z największych pływających pod włoską banderą. Matką chrzestną tego luksusowego statku jest Sophia Loren.

Ostatnią wizytę zaplanowano na dziś, 27 października między godz. 8:00 a 18:00. Przez 10 godzin przy nabrzeżu Francuskim, naprzeciw Muzeum Emigracji można podziwiać statek AIDAmar z charakterystycznym oczkiem na burcie i uśmiechniętymi ustami na dziobie, jedną z mniejszych jednostek, liczącą 253,22 metra długości. Choć rozmiar skromny, trzeba przyznać, że statek prezentował się bardzo atrakcyjnie, wpływając rozświetlony na tle ciemnego, pochmurnego nieba. Wybudowana w 2012 roku AIDAmar na pokład zabiera 2050 pasażerów i 588 członków załogi. Na gości czeka m.in. spa z oazą w indonezyjskim stylu, które osłodzi jesienną słotę. Pogoda jednak nie odstrasza podróżnych. Turystów z AIDAmar odebrało kilka autokarów, by rozwieźć po atrakcjach miasta i regionu.

Statek wycieczkowy zacumowany przy nabrzeżu, na którym stoją ludzie i autokary.

Pomiędzy pierwszą i ostatnią wizytą portowych spottersów i fotografów przyciągały takie jednostki, jak AIDAdiva, MSC Poesia, Sky Princess czy Queein Victoria. W sumie 36 wejść do portu. Niektóre statki odwiedzały port po kilka razy w tym sezonie, jak np. należący do TUI Cruises Mein Schiff 6, jeden z najbardziej energooszczędnych statków świata, który odwiedził Port Gdynia 6 razy. Czy też AIDAdiva – podobnie jak dzisiejszy gość, jednostka obsługiwana przez niemiecką linię wycieczkową AIDA Cruises. AIDAdiva to rekordzistka, która zawitała w Gdyni w tym roku 9 razy. Pierwotnie planowano 40 wejść wycieczkowców do Gdyni, jednak 4 zawinięcia nie doszły do skutku. Ale to i tak bardzo przyzwoita liczba po pandemicznej zapaści i przy niestabilnej sytuacji na Bałtyku, gdzie naszym sąsiadem zza między jest państwo agresor prowadzące wojnę.

Fantastyczne widoki na Fantasię i inne luksusowe, pływające hotele, wręcz statki-miasta, zapewniał przez cały sezon taras Muzeum Emigracji – idealne miejsce do obserwacji wpływających i opuszczających port kolosów.

Źródło: https://www.gdynia.pl/ Fot.: Tadeusz Urbaniak – Port Gdynia

Zobacz podobne

Miesiąc do otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Tu trzeba przyjechać, to jest nowoczesność”

KM

SAR podsumowanie roku 2020

MZ

Ukraina/ Szef Naftohazu: USA mogą zablokować certyfikację Nord Stream 2

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie