Polski Portal Morski
Aktualności

W październiku br. drogą morską wyeksportowano 851 tys. ton zbóż

W październiku br. eksport zbóż ogółem drogą morską z Polski wyniósł ponad 851 tys. ton wobec 437 tys. ton wyeksportowanych w październiku 2022 r. – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. W skali kraju ziarno kukurydzy zostało zebrane z ponad 85 proc. areału – oszacowano.

Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) w poniedziałkowym newsletterze przekazała, że na „szerszym rynku zbożowym w dalszym ciągu nie widać dużej podaży ziarna, szczególnie na północy i zachodzie kraju”. Wskazano, że sytuacja lepiej wygląda na południu kraju, gdzie wciąż trwają zbiory kukurydzy i w związku z problemami logistycznymi, tzn. drogim i trudno dostępnym transportem, zboża są w mniejszych ilościach przemieszczane do portów z przeznaczeniem na eksport.

IZP stwierdziła, że rolnicy wystawiają na bieżąco do sprzedaży część zmagazynowanego ziarna, ale „z reguły nie są to duże partie”. „Stąd też nie ma za wiele ofert sprzedaży zbóż, szczególnie jęczmienia i owsa” – oceniono. Dodano jednak, że większość wytwórni pasz i młynów „wydaje się być pokryta w surowiec” i stara się dokupować na bieżąco ziarno głównie na rynkach lokalnych.

Na początku listopada br. ruch w portach cały czas jest znaczny. Przedmiotem eksportu są przede wszystkim pszenica i kukurydza. W listopadzie, udział kukurydzy w łącznym eksporcie ziarna zapewne będzie wyższy niż w październiku br. w związku z sezonowym wzrostem podaży tego zboża– poinformowała IZP. 

Wyjaśniono, że w październiku br. eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł ponad 851 tys. ton wobec 677 tys. ton wywiezionych we wrześniu br. oraz 437 tys. ton wyeksportowanych w październiku 2022 r. W październiku br. eksport pszenicy wyniósł ponad 531 tys. ton, a kukurydzy 233 tys. ton.

Jak wynika z newslettera Izby, w większości regionów kraju zbiory kukurydzy już się zakończyły lub są w końcowej fazie. Według szacunków IZP, w „skali kraju ziarno kukurydzy zostało zebrane z ponad 85 proc. areału”, a zbiory kukurydzy w większości kraju mają potrwać do połowy listopada. Najmniejsze zaawansowanie zbiorów notuje się na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie „zbiory są na półmetku”.

Lokalnie na Podkarpaciu kukurydzy zebrano jeszcze mniej, gdyż rolnicy muszą czekać na swoją kolejkę do suszarni i punktów skupu – podsumowano. 

Odnosząc się do sytuacji na rynku roślin oleistych IZP zauważyła, że ceny nasion rzepaku 22 października br., zgodnie z danymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyniosły 2 049 zł/t, co oznacza spadek o 33,9 proc. w ujęciu rocznym. Olej rzepakowy rafinowany kosztował 5 476 zł/t (spadek o 24,5 proc.), olej surowy 4 373 zł/t (spadek o 33,9 proc.), a śruta rzepakowa 1 230 zł/t (spadek o 11,8 proc.).

Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r., zrzesza ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

Szwecja/ Straż Przybrzeżna: ponownie zwiększył się wyciek z Nord Stream 2, nieznana przyczyna

KM

Drugi gazowiec z floty Grupy ORLEN płynie do Świnoujścia

AB

Duża inwestycja w przeładunek zboża w Porcie Świnoujście

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie