Polski Portal Morski
Aktualności Historia

ORLEN strategicznym dostawcą gazu do ArcelorMittal w Polsce

ORLEN zawarł długoterminowe kontrakty na dostawy gazu ziemnego do ArcelorMittal Poland SA oraz ArcelorMittal Warszawa Sp. z o. o. (ArcelorMittal). Będą one realizowane od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Szacowany maksymalny wolumen dostaw w tym okresie może wynieść 26 TWh gazu.

– ORLEN, jako największy dostawca gazu ziemnego w kraju, jest sprawdzonym partnerem biznesowym i oferuje swoim odbiorcom atrakcyjne warunki sprzedaży surowca. Doskonale rozumiemy potrzeby branży hutniczej w okresie wysokiej zmienności cen oraz wyzwania związane z transformacją energetyczną. Umowy, które podpisaliśmy, łączą gwarancję dostaw z elastycznością rozwiązań handlowych, zapewniając biznesowe korzyści każdej ze stron – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN.

Umowy zapewniają ArcelorMittal zakupy gazu na zasadach rynkowych, w cenach powiązanych z indeksami giełdowymi. Szacunkowa wartość kontraktów wynosi około 4,64 mld zł.

– Stabilność dostaw to czynnik, który zawsze był dla nas niezmiernie ważny przy tego typu kontraktach, a w ostatnim czasie nabrał jeszcze większego znaczenia. Liczy się dla nas także elastyczność, bo hutnictwo to branża cykliczna. Cieszy nas, że zapisy umów zawartych z ORLEN odpowiadają na te dwie potrzeby – mówi Sanjay Samaddar, Prezes Zarządu ArcelorMittal Poland.

ArcelorMittal jest jednym ze strategicznych klientów Grupy ORLEN. Dostawy gazu ziemnego dla spółki realizowane są nieprzerwanie od 1 stycznia 2017 roku.

ArcelorMittal jest największym i najnowocześniejszym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Jest częścią międzynarodowego koncernu, będącego czołowym producentem stali na świecie i prowadzącego działalność w 60 krajach. Grupa ArcelorMittal zatrudnia w Polsce ponad 10 tysięcy osób w swoich oddziałach i w spółkach zależnych.

ORLEN to największy koncern paliwowo-energetyczny w Europie Środkowo-Wschodniej, notowany w prestiżowym zestawieniu Fortune Global 500. Firma działa m.in. w branży energetycznej, rafineryjnej, petrochemicznej oraz w detalu. Jej produkty są dostępne na 90 rynkach i trafiają do 100 mln klientów. Spółka jest największym producentem, importerem i sprzedawcą gazu w Polsce. ORLEN, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny w regionie, ogłosił plan osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r.

źródło: Orlen / fot. archiwum

Zobacz podobne

Orlen zastąpi ropę naftową dzięki wykorzystaniu przepracowanych olejów spożywczych

KM

Ukraina/ Ministerstwo Infrastruktury apeluje o zerwanie morskich połączeń z portami Rosji

BS

Senat chce wezwać do rozliczenia odpowiedzialnych za katastrofę na Odrze

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie