Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

MFW i Uniwersytet Oksfordzki uruchamiają platformę „PortWatch”

MFW i Uniwersytet Oksfordzki uruchamiają platformę „PortWatch” do monitorowania zakłóceń w handlu morskim

Międzynarodowy Fundusz Walutowy we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim uruchomił nowy portal internetowy „PortWatch”, platformę służącą do monitorowania i symulowania zakłóceń w handlu morskim spowodowanych ekstremalnymi zmianami klimatycznymi i innymi wstrząsami – poinformował MFW w komunikacie prasowym.

Wykorzystując dane satelitarne dotyczące statków i analizę dużych zbiorów danych, platforma pomoże oceniać wpływ zakłóceń w handlu morskim. Użytkownicy mogą symulować potencjalne pośrednie skutki uboczne zakłóceń w portach na inne kraje w sieci morskiej i globalnych łańcuchach dostaw.

Kluczowe cechy platformy obejmują aktualne wskaźniki dotyczące: rzeczywistych i przewidywanych zakłóceń w handlu w dotkniętych nimi krajach; symulacji międzynarodowych skutków ubocznych rzeczywistych i hipotetycznych katastrof oraz analizę scenariuszy klimatycznych ułatwiającą identyfikację słabych punktów w sieci handlu morskiego.

„PortWatch ma na celu dostarczanie praktycznych, opartych na danych informacji na temat wpływu wstrząsów, takich jak ekstremalne zjawiska pogodowe i katastrofy, na handel i łańcuchy dostaw. Innowacyjne źródła danych i narzędzia wizualizacji platformy zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić dialog międzynarodowy i informować o decyzjach politycznych” – powiedział Bert Kroese, główny statystyk MFW, specjalista ds. danych i dyrektor Departamentu Statystyki.

„Wstrząsy w handlu i łańcuchach dostaw mogą szybko rozprzestrzeniać się na całym świecie, prowadząc do zakłóceń gospodarczych i realnych skutków dla ludzi. Korzystając z PortWatch, możemy śledzić zakłócenia w żegludze w portach i na krytycznych szlakach żeglugowych na całym świecie, dostarczając aktualne informacje decydentom” – powiedział Jim Hall, profesor zagrożeń klimatycznych i środowiskowych na Uniwersytecie Oksfordzkim.

PortWatch to wspólny projekt MFW i Instytutu Zmian Środowiska Uniwersytetu Oksfordzkiego. Platforma zawiera najnowocześniejsze analizy ryzyka klimatycznego opracowane przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Platforma została opracowana m.in. we współpracy z Bankiem Światowym i Światową Organizacją Handlu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) to organizacja zrzeszająca 190 krajów, której zadaniem jest wspieranie globalnej współpracy walutowej, zabezpieczanie stabilności finansowej, ułatwianie handlu międzynarodowego oraz promowanie wysokiego zatrudnienia i zrównoważonego wzrostu gospodarczego na całym świecie poprzez oferowanie doradztwa politycznego, udzielania pożyczek i budowania potencjału swoim członkom. 

Instytut Zmian Środowiska na Uniwersytecie Oksfordzkim powstał w 1991 roku. Jego celem jest organizowanie i promowanie interdyscyplinarnych badań nad naturą, przyczynami i skutkami zmian środowiskowych oraz przyczynianie się do rozwoju strategii zarządzania pozwalających radzić sobie z przyszłymi zmianami środowiskowymi.

Platforma PortWatch jest dostępna publicznie w wersji beta pod adresem www.imf.org/portwatch.

Źródło Polska Morska fot. Pixabay

Zobacz podobne

Fregata HMCS Halifax płynie na Bałtyk, ma pomóc Europie w „utrzymaniu siły i suwerenności”

BS

Jak przebiegają prace nad nowym dokiem w stoczni „Wulkan”?

BS

Młode foki szare na plażach; wolontariusze apelują, by nie podchodzić do zwierzą

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie