Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Extra

100 dni PKW Czernicki na morzu

Mija 100 dni PKW Czernicki na morzu! Na początku lipca br. polscy marynarze wydzieleni głównie z jednostek 8 Flotylli Obrony Wybrzeża utworzyli PKW Czernicki 2023. Zadaniem kontyngentu jest udział i dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG1).

Macierzysty port w Świnoujściu opuścili 10 lipca i od tego czasu realizują zadania na morzu pod flagą NATO. Dzisiaj mija 100 dzień na akwenach północnej Europy, spędzony przede wszystkim na międzynarodowych ćwiczeniach, operacjach przeciwminowych czy też współpracach podnoszących naszą interoperacyjność!

SNMCMG1, jako jeden z czterech Zespołów Okrętowych, uczestniczy i prowadzi ćwiczenia, misje w rejonie Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Morza Norweskiego, wschodniej części Oceanu Atlantyckiego, z możliwością zmiany rejonu w zależności od sytuacji bezpieczeństwa na świecie. Celem morskich sił NATO jest utrzymanie gotowości do udziału w misjach reagowania kryzysowego, prowadzenie obrony kolektywnej NATO oraz doskonalenie interoperacyjności morskich sił okrętowych.


Zadania misji obejmują m.in: 

  • dowodzenie Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (ang. Standing NATO Mine Countermeasures Group 1)
  • minimalizację zagrożenia minowego i obronę żeglugi przed jego skutkami
  • ochronę przeciwminową wyznaczonych rejonów/portów/szlaków komunikacyjnych
  • zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi w rejonie działania
  • gotowość do skutecznego reagowania w sytuacjach kryzysowych
  • utrzymanie potencjału sił zadaniowych Sojuszu
  • udział w ćwiczeniach międzynarodowych

Trzon kontyngentu tworzą Sztab PKW, załogi okrętów o liczebności do 140 żołnierzy i pracowników wyposażonych w okręt dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał X. Czernicki” oraz dwa trałowce ORP „Hańcza” oraz ORP „Drużno”.

Źródło, fot. Wojsko Polskie

Zobacz podobne

Portowy Pirat w gdańskich przedszkolach

Autor

Żeglowna Odra to nasz wspólny cel. Wody Polskie o inwestycjach, które zmienią obliczę najważniejszej drogi wodnej regionu

BS

Gaz-System i rumuński TRANSGAZ zawarli porozumienie o współpracy

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie