Polski Portal Morski
Aktualności Inne Technologie Żegluga

Elektroniczne mapy morskie przyszłości

Wprowadzenie nowej generacji elektronicznych map morskich to cel finansowanego z funduszy unijnych kwotą 4,9 mln euro programu Interreg „Baltic Sea e-nav”. Do jesieni 2026 r., na przykładzie Morza Bałtyckiego, ma on dostarczyć podstawowych danych dla przyszłych systemów nawigacyjnych w żegludze. 

Wśród 14 uczestników projektu z 9 krajów jest Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej RP

 Dzięki inicjatywie, której wiodącym partnerem Szwedzka Administracja Morska,  od 2026 r. mapy morskie mają być nie tylko w pełni cyfrowe, ale także dynamiczne. W nowym projekcie Interreg „Baltic Sea e-nav” jego uczestnicy opracują kolejną generację elektronicznych map morskich i innych produktów nautycznych na przykładzie Morza Bałtyckiego. 

 „Morze Bałtyckie to doskonały poligon doświadczalny dla nowych zastosowań. Jeśli możemy to zrobić tutaj, możemy to zrobić wszędzie” – powiedział Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO) dr Mathias Jonas.

Nowe mapy elektroniczne będzie można aktualizować o różne informacje w konkretnym statku i jego sytuacji na morzu. Dzięki temu będzie można np. optymalizować trasy i załadunek w czasie rzeczywistym,  zwiększyć bezpieczeństwo ludzi i środowiska oraz zmniejszać wpływ na środowisko. 

 Projekt Interreg „Baltic Sea e-Nav” obejmuje cały łańcuch procesów – od opracowania produktu po dystrybucję danych nawigacyjnych do użytkowników końcowych.  W projekt zaangażowane są m.in. instytuty badawcze, producenci systemów nawigacyjnych i dostawcy danych nawigacyjnych. 

 Oczekuje się, że do jesieni 2026 r. „Baltic Sea e-Nav” dostarczy podstawowych danych dla przyszłych systemów nawigacji w żegludze.

źródło: Polska Morska / fot. IHO

Zobacz podobne

„Dar Młodzieży” wyruszył w rejs szkoleniowy

AB

Janusz Wrona nowym wiceprezesem Pionu Usług Wodnych w Wodach Polskich

KM

Gaz-System wybrał armatora, z którym będzie uzgadniał warunki dostawy jednostki FSRU

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie