Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Polscy marynarze na ćwiczeniach NATO w Estonii

Podczas operacji NATO usuwania historycznych min na wodach terytorialnych Estonii zneutralizowano 16 sztuk amunicji, m.in. z czasów dwóch wojen światowych. W ćwiczeniach uczestniczyli marynarze z Polski – poinformowała agencja BNS.

Przedstawiciele armii sojuszniczych NATO ściśle współpracowali z estońską marynarką wojenną. W ćwiczeniu udział wzięły okręty i załogi z Polski, Belgii, Niemiec, Holandii, Litwy i Estonii.

Uczestnicy działań morskich na wodach Estonii spędzili w sumie około 120 godzin na poszukiwaniu, identyfikowaniu i neutralizowaniu niewybuchów.

„Niektóre obszary Bałtyku zaminowano szczególnie gęsto”

Przeszukano obszar ponad 22 mil kwadratowych; 228 obiektów uznano za potencjalną amunicję, 16 zidentyfikowano pozytywnie i unieszkodliwiono.

 W czasie wojen światowych całe Morze Bałtyckie było intensywnie zaminowane, jednak niektóre jego obszary były zaminowane szczególnie gęsto – powiedział komandor podporucznik Piotr Bartosewicz stojący na czele Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1).

– Wody estońskie są jednym z najbardziej zaminowanych obszarów na świecie i zapewniają cenną okazję do szkolenia i zwiększenia gotowości bojowej SNMCMG1 – dodał polski dowódca.

źródło: polskieradio24.pl / fot. NATO

Zobacz podobne

USA/ Marynarka wojenna opublikowała zdjęcia zestrzelonego chińskiego balonu szpiegowskiego

JK

Odsłonięcie rzeźby gen. Józefa Hallera w Szczecinie

AB

Świnoujście otrzymało 20 mln zł rekompensaty

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie