Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii

PGNiG Upstream Norway z Grupy ORLEN przejął spółkę wydobywczą KUFPEC Norway. W efekcie tej transakcji polskie wydobycie gazu ziemnego w Norwegii wzrośnie o 1/3 i przekroczy 4 mld metrów sześciennych rocznie.

Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN S.A., ogłosił podczas konferencji prasowej, że w wyniku konkurencyjnej procedury akwizycyjnej, spółka PGNiG Upstream Norway (należąca do Grupy ORLEN) zawarła umowę kupna 100 proc. udziałów w KUFPEC Norway, spółce zależnej Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company.

Dodał, że w efekcie przejęcia kontroli nad KUFPEC Norway polska spółka gazowa zwiększy swoje udziały w 11 koncesjach na pięciu eksploatowanych już złożach: Gina Krog, Sleipner Vest, Sleipner Ost, Gungne i Utgard.

„Wydobywany z nich gaz będzie przesyłany do Polski gazociągiem Baltic Pipe” – podkreślił Daniel Obajtek.

Według szefa ORLEN-u w efekcie tej transakcji roczne wydobycie gazu ziemnego Grupy ORLEN w Norwegii wzrośnie o 1 mld metrów sześciennych.

„To przejęcie zdecydowanie zwiększa nasze możliwości zaspokojenia zapotrzebowania rynku polskiego oraz całego regionu w oparciu o własne zasoby gazu. Przybliża nas do realizacji celów strategicznych Grupy ORLEN oraz zapewnia szereg synergii, które wzmacniają nasz potencjał rozwojowy w Norwegii” – wyjaśnił prezes Obajtek.

Jak poinformował, finalizacja transakcji planowana jest do końca tego roku i wymaga jeszcze stosownej akceptacji ze strony administracji norweskiej.

Uzupełnił, że zakup udziałów w KUFPEC Norway zostanie sfinansowany w całości ze środków wypracowanych przez PGNiG Upstream Norway z działalności operacyjnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zwrócił uwagę, że w przeciwieństwie do dotychczasowych akwizycji PGNiG Upstream Norway obecna umowa dotyczy przejęcia wszystkich udziałów w spółce KUFPEC Norway wraz z całym jej majątkiem.

Umowna cena transakcji wynosi 445 mln dolarów na dzień 1 stycznia 2023 r. i obejmuje wartość przejmowanych złóż, jak również wartość pozostałych aktywów KUFPEC Norway, w tym istotne saldo środków pieniężnych. W związku z tym PGNiG Upstream Norway oczekuje, że w chwili przejęcia kontroli nad spółką wartość środków pieniężnych w przejmowanej spółce przekroczy 200 mln dolarów, co umożliwi bardzo szybki zwrot z inwestycji, który szacowany jest na około półtora roku od chwili rozliczenia transakcji.

Prezes ORLEN-u zauważył, że w wyniku tego przejęcia w roku 2024 produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie.

„To poziom, który kwalifikuje naszą spółkę do grupy dużych producentów ropy i gazu w Norwegii. Spółka awansuje również z dziesiątego na ósme miejsce pod względem rocznego wydobycia węglowodorów wśród firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – podał prezes Obajtek.

Dodał, że po zakończeniu przejęcia KUFPEC, Grupa ORLEN będzie posiadała 94 koncesje na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, co daje jej piąte miejsce wśród firm na tym obszarze.

ORLEN poinformował, że wśród przejmowanych udziałów jest m.in. 30-proc. pakiet w złożu Gina Krog, przy czym w wyniku akwizycji udział PGNiG Upstream Norway wzrośnie tam do ponad 41 proc. Przypomniał, że niedawno spółka Grupy ORLEN wraz z partnerami koncesyjnymi poinformowała o odkryciu dodatkowych zasobów gazu, zlokalizowanych bezpośrednio w pobliżu Gina Krog.

Koncern podał do wiadomości, że oprócz pięciu eksploatowanych złóż Grupa Orlen przejmie też kontrolę nad udziałami w gazowym złożu Eirin, które przewidziane jest do zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury wydobywczej złoża Gina Krog. Umożliwi to szybkie uruchomienie dostaw gazu z Eirin, zapewniając jednocześnie atrakcyjną rentowność i niską emisję CO2 z produkcji. Jak podkreśliły władze spółki, wszystkie produktywne złoża, a w przyszłości także Eirin, mają połączenie z infrastrukturą, pozwalającą tłoczyć do Polski gazociągiem Baltic Pipe wydobywany surowiec.

Przedstawiciele spółki zwrócili ponadto uwagę, że obecna transakcja jest już drugą w tym roku zrealizowaną przez Grupę ORLEN w Norwegii. Wcześniej PGNiG Upstream Norway kupiło udziały w złożach Sabina i Adriana na obszarze wydobywczym Skarv, których zasoby szacowane są na 38 do 88 mln boe (jednostka energii otrzymanej ze spalenia jednej baryłki ropy naftowej). Natomiast w latach 2017-2022 spółka zrealizowała 10 akwizycji, w tym przejęła aktywa wydobywcze INEOS E&P Norge, co pozwoliło jej zwiększyć produkcję gazu ziemnego z 0,5 mld metrów sześc. w 2020 r. do 3,1 mld metrów sześc. w 2022 r.

W maju tego roku, w ramach Grupy ORLEN, zakończył się rozpoczęty jeszcze pod koniec 2022 r. proces integracji działalności koncernu w Norwegii, konsolidując aktywa wydobywcze PGNiG Upstream Norway i Lotos Exploration & Production Norge – obie spółki znalazły się w Grupie ORLEN w wyniku przejęcia przez koncern w 2022 r. Grupy Lotos oraz PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo).

W lutym tego roku zaktualizowana została strategia Grupy ORLEN do 2030 roku, uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld złotych.

Źródło PAP fot. Shutterstock

Zobacz podobne

Przekop Mierzei: jest przetarg na kolejny etap inwestycji

BS

Dania/ Media: stare tankowce transportują rosyjską ropę, zagrażając Bałtykowi

AB

Nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża usuwają pozostałości po II Wojnie Światowej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie