Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Połączone Siły Ekspedycyjne rozmieszczają okręty wojenne na Bałtyku

Dziesięć krajów tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne (Joint Expeditionary Force – JEF) zdecydowało o rozmieszczeniu okrętów wojennych na Morzu Bałtyckim w celu ochrony podmorskich gazociągów.

„Potencjał powietrzny zostanie również rozmieszczony w głównym regionie JEF jako wkład wojskowy w ochronę krytycznej infrastruktury podmorskiej” – stwierdzili we wspólnej deklaracji ministrowie obrony 10 krajów.

To pierwsza aktywacja opcji reakcji JEF. Plan został opracowany w październiku przez przywódców Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii, Estonii, Islandii, Łotwy, Litwy, Holandii, Szwecji i Norwegii po tym, jak doszło do wycieku rurociągu łączącego Finlandię z Estonią, który prawdopodobnie był wynikiem „zewnętrznych” działań .

Ministrowie krajów JEF ogłosili, że w regionie nastąpi zwiększenie „zdolności morskich i powietrznych”, aby pomóc w „ochronie kluczowej infrastruktury podwodnej”. Szacuje się, że na Morzu Bałtyckim i w niektórych obszarach północnego Atlantyku rozmieszczonych zostanie około dwudziestu okrętów wojennych. Celem tego rozszerzenia jest uwzględnienie zmieniającej się sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i zapewnienie lepszej ochrony podstawowej infrastruktury podwodnej.

Wkład Wielkiej Brytanii w rozmieszczenie obejmie dwie fregaty Royal Navy, dwa przybrzeżne statki patrolowe i statki przeciwminowe, a także pomocniczy statek desantowy Royal Fleet Auxiliary wspierany przez morski samolot patrolowy P-8 Poseidon Królewskich Sił Powietrznych.

Kontyngent wyruszy na początku grudnia, aby dołączyć do innych statków i samolotów z krajów uczestniczących w JEF w celu rozpoczęcia wspólnych patroli, przy czym statki rozmieszczone będą w taki sposób, aby pokryć duży obszar od Kanału La Manche po Morze Bałtyckie, wykazując interoperacyjność między krajami JEF w obszarach morskich i powietrznych .

Źródło Polska Morska fot. WIkipedia

Zobacz podobne

Pogłębianie kanału na Mierzei Wiślnej już trwa!

BS

Akademia Morska w Szczecinie włączyła się do akcji Druk 3D dla medycyny

Autor

Rosyjski statek zszedł z mielizny. Pomógł odlichtunek

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie