Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej, wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość – podkreślił w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
W czwartek w Dubaju rozpoczyna się konferencja klimatyczna ONZ – COP28 poświęcona zmianom klimatu. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.
Do Dubaju na COP28 udaje się prezydent RP Andrzej Duda. Oczekiwani są m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premierzy: Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, Włoch Giorgia Meloni, Indii Narendra Modi. Przyjazd z powodu choroby odwołał papież Franciszek. Ma przybyć watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który uczestniczył w poprzednich konferencjach począwszy od tej w Paryżu w 2015 r. Nieobecni będą liderzy państw, odgrywający kluczową rolę w globalnej polityce klimatycznej: prezydenci USA Joe Biden i Chin Xi Jinping. Będą natomiast wysłannicy obu tych krajów do spraw klimatu: John Kerry i Xie Zhenhua.
Z okazji rozpoczęcia konferencji, ambasador USA we wpisie i nagraniu zamieszczonym na platformie X podkreślił, że zmiany klimatyczne dotyczą nas wszystkich i dlatego musimy działać razem. „Dziś rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP28, podczas którego świat podsumuje dotychczasowe działania i podejmie decyzje dotyczące kolejnych inicjatyw, które pomogą nam się zmierzyć z kryzysem klimatycznym” – napisał Brzezinski.
„Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej. Wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość dla Polek i Polaków” – zapewnił ambasador USA.
Pod koniec września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.
Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.
W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.
Źródło: PAP Fot.: Shutterstock