Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Ambasador USA: wspieramy Polskę na drodze transformacji energetycznej

Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej, wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość – podkreślił w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

W czwartek w Dubaju rozpoczyna się konferencja klimatyczna ONZ – COP28 poświęcona zmianom klimatu. W obradach, które potrwają do 12 grudnia, udział wezmą delegacje prawie 200 państw.

Do Dubaju na COP28 udaje się prezydent RP Andrzej Duda. Oczekiwani są m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premierzy: Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, Włoch Giorgia Meloni, Indii Narendra Modi. Przyjazd z powodu choroby odwołał papież Franciszek. Ma przybyć watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, który uczestniczył w poprzednich konferencjach począwszy od tej w Paryżu w 2015 r. Nieobecni będą liderzy państw, odgrywający kluczową rolę w globalnej polityce klimatycznej: prezydenci USA Joe Biden i Chin Xi Jinping. Będą natomiast wysłannicy obu tych krajów do spraw klimatu: John Kerry i Xie Zhenhua.

Z okazji rozpoczęcia konferencji, ambasador USA we wpisie i nagraniu zamieszczonym na platformie X podkreślił, że zmiany klimatyczne dotyczą nas wszystkich i dlatego musimy działać razem. „Dziś rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP28, podczas którego świat podsumuje dotychczasowe działania i podejmie decyzje dotyczące kolejnych inicjatyw, które pomogą nam się zmierzyć z kryzysem klimatycznym” – napisał Brzezinski.

„Dla Polski kluczowa jest transformacja energetyczna, przechodzenie od paliw kopalnych do czystej, bezpiecznej i przystępnej cenowo energii nuklearnej i odnawialnej. Wspieramy Polskę w tej inwestycji w lepszą przyszłość dla Polek i Polaków” – zapewnił ambasador USA.

Pod koniec września spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu.

Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewiduje zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Czas trwania umowy to 18 miesięcy, na jej mocy powstać ma ponad 400 raportów i opracowań. Umowa przewiduje też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r.

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Postęp prac na budowie II etapu drogi wodnej: Zalew Wiślany – Zatoka Gdańska

KM

Szef MON: technologie podwodne istotne dla bezpieczeństwa infrastruktury

KM

7 czerwca 2000 roku fregata rakietowa „272”   wyruszyła z portu w Norfolk do Polski

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie