Polski Portal Morski
Aktualności

Żuraw na Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw

Przedstawiciele Działów Edukacji oraz Promocji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w dniach 23–25 listopada 2023 r. wzięli udział w Międzynarodowych Targach Turystycznych TT Warsaw. To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń branży turystycznej w Europie. Celem była promocja Żurawia na forum międzynarodowym oraz zachęcanie turystów do odwiedzania jednego z symboli Gdańska, tuż po zakończeniu jego modernizacji.

Międzynarodowa promocja

Podczas targów przedstawiciele Muzeum skupili się na ukazaniu Żurawia jako atrakcji o międzynarodowym znaczeniu. Wydarzenie było doskonałą okazją do zaprezentowania postępu prac związanych z modernizacją zabytkowego dźwigu portowego, który po gruntownym remoncie stanowić będzie nowoczesne centrum kultury i edukacji. – Przedstawialiśmy nie tylko techniczne aspekty remontu, ale również zwracaliśmy uwagę na walory historyczne i kulturowe tego niezwykłego obiektu. Wizualizacje przyszłej wystawy, prezentującej historię Żurawia i jego roli w życiu Gdańska, wzbudziły zainteresowanie zwiedzających, którzy nierzadko po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób unikalny dźwig portowy połączy wkrótce tradycję z nowoczesnością – mówi Marek Jankowski, kierownik Działu Promocji i Marketingu. Ponadto, przedstawiciele Muzeum zaprezentowali bogatą ofertę warsztatów edukacyjnych, które będą dostępne dla zainteresowanych po otwarciu Żurawia. – Będą one miały na celu nie tylko przybliżenie historii i technologii związanej z dźwigiem, ale także pozwolą zwiedzającym poczuć atmosferę minionych epok, kiedy dźwig pełnił kluczową rolę w handlu morskim, rozwoju miasta i gdańskiego portu – dodaje Monika Golenko z Działu Edukacji NMM.

Żuraw, który przyciąga uwagę

Międzynarodowe Targi TT Warsaw stanowiły doskonałą platformę do podkreślenia roli Żurawia jako atrakcji turystycznej o znaczeniu globalnym. Promowanie go na forum międzynarodowym otwiera nowe perspektywy przyciągając uwagę zarówno krajowych, jak i zagranicznych zwiedzających. Jednocześnie, udział w targach stanowił ważny krok w kierunku poszerzania relacji międzynarodowych w obszarze kultury i turystyki. Po remoncie w Żurawiu poprowadzona zostanie zupełnie nowa ścieżka zwiedzania. Pojawią się stanowiska interaktywne, hologramy, makiety oraz panoramiczne i dotykowe ekrany. Główną opowieść na nowej wystawie będzie snuł Hans Kross, XVII-wieczny gdański kupiec i armator. – Poprowadzi on widzów szlakiem niebezpiecznego świata morskiej żeglugi i ciekawych obyczajów towarzyszących ówczesnym transakcjom kupieckim. Przedstawi sposoby przechowywania i przeładunku towarów, a także techniki budowy i naprawy statków – wyjaśnia dr Robert Domżał, dyrektor NMM. Wraz z nim zwiedzić będzie można zarówno mieszczańskie wnętrza, jak i portowe tawerny, w których tętniło rozrywkowe życie miasta. – Żuraw jest zabytkiem techniki i najstarszym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie. Zrealizowane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń, poprawią komfort zwiedzania, a dzięki zastosowaniu rozwiązań wpływających na efektywność energetyczną, zmniejszą obciążenie dla środowiska – uzupełnia dr Marcin Westphal, dyrektor ds. metrycznych NMM.


Projekt „Konserwacja, remont i modernizacja Żurawia Gdańskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku wraz z utworzeniem nowej wystawy stałej” jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Źródło: NNM w Gdańsku

Zobacz podobne

Nowe poduszkowce dla Morskiego Oddziału Straży Granicznej

KM

Umowa Orlenu z bp może być wstępem do współpracy przy transformacji energetycznej – prezes

AB

Stocznia Remontowa buduje promy dla polskiego armatora Unity Line

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie