Polski Portal Morski
Aktualności

Unijne wsparcie finansowe projektu Baltic Pipe ostatecznie rozliczone przez CINEA

Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) zatwierdziła ostateczne rozliczenie umowy grantowej na dofinansowanie prac budowlanych w projekcie Baltic Pipe.

W grudniu 2023 roku do GAZ-SYSTEM wpłynęła informacja Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) o ostatecznym rozliczeniu umowy na dofinansowanie prac budowlanych dla projektu Baltic Pipe. 18 grudnia 2023 r. GAZ-SYSTEM otrzymał ostatnią transzę przyznanego dofinansowania, tym samym projekt został zamknięty i pod tym względem całkowicie rozliczony.

Prace budowlane dla projektu Baltic Pipe były współfinansowane ze środków UE, z Instrumentu „Łącząc Europę” (CEF ENERGY), który jest unijnym programem finansowania służącym wdrażaniu polityki transeuropejskich sieci energetycznych. Jego celem jest wspieranie inwestycji w budowę nowej, transgranicznej infrastruktury energetycznej w Europie.

Wartość dofinansowania dla prac budowlanych projektu Baltic Pipe wyniosła 214 920 000 EUR i był to jeden z najwyższych grantów przyznanych w ramach całego programu CEF Energy w ostatniej dekadzie.

Projekt Baltic Pipe od początku traktowany był jako strategiczny projekt infrastrukturalny, mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu do krajów Unii Europejskiej, poprzez połączenie złóż zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym z rynkami gazu w Danii i Polsce. Realizacja projektu w pełni wpisywała się w założenia polityki energetycznej Unii Europejskiej, tj. wzmocnienia konkurencji, integracji rynków gazu, podniesienia bezpieczeństwa dostaw oraz skutecznego wdrożenia zasad zrównoważonego rozwoju. Projekt Baltic Pipe był uwzględniony przez Komisję Europejską na wszystkich dotychczasowych listach (2013, 2015, 2017, 2019 oraz 2021) projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (Projects of Common Interest – PCI). Z perspektywy KE realizacja projektu była istotna dla całej UE.

Znalezienie się projektu na liście PCI przełożyło się na możliwość pozyskania znaczących bezzwrotnych środków (w ramach mechanizmu Connecting Europe Facility – CEF) na przygotowanie i realizację procesu inwestycyjnego, a także uzyskania wsparcia instytucji unijnych na poziomie politycznym i administracyjnym (m.in. w zakresie pozyskiwania pozwoleń, badań środowiskowych oraz innych ważnych elementów procesu inwestycyjnego).  

Z programu CEF ENERGY dofinansowane było zarówno studium wykonalności projektu, jak też prace projektowe i przedinwestycyjne. Łączna wysokość udzielonych dotacji na projekt Baltic Pipe wyniosła 266 769 601 EUR. Beneficjentami przyznanych dotacji były obie firmy zaangażowane w realizację Baltic Pipe, czyli GAZ-SYSTEM oraz Energinet, przy czym na GAZ-SYSTEM przypadło 243 517 328 EUR.

Baltic grafika komunikat

Źródło: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

USA/ Biden potwierdził, że prace nad sankcjami wobec Mińska są w toku

AB

Holownik H-2 Mieszko przekazany Marynarce Wojennej RP

Autor

Warmińsko-Mazurskie/ Z powodu niskiego stanu wody utrudnienia na rzece Pisie

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie