Polski Portal Morski
Aktualności Porty Ważne

Porty podsumowały ubiegły rok

Przeładunki w portach Szczecina i Świnoujścia zbliżone do ubiegłorocznych. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podliczył wyniki z 2023 r.

To duży sukces spółek portowych, ponieważ przeładowano tyle towarów, co w rekordowym 2022 roku – mówi Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów.

– Ładunków jest nieco mniej aniżeli w roku 2022. W zeszłym roku mieliśmy blisko 37 milionów ton ładunków, w tym roku to jest nieco powyżej 36 mln. Oczywiście na szczycie tabeli towarów, których najwięcej przeładowaliśmy w roku 2023, są surowce energetyczne, takie jak olej napędowy czy gaz – mówi Woźniak-Lewandowska.

Na rekordowy wynik w 2022 roku miał wpływ import węgla w związku z wojną na Ukrainie.

– Wynik wypracowany przez spółki operatorskie jest bardzo dobry, dlatego, że rok 2022 był rokiem rekordowym. Możemy go zestawić z rokiem przedpandemicznym, z rokiem 2018, który także był bardzo dobry dla portów. Utrzymanie tego znakomitego wyniku wypracowanego w roku 2022 i utrzymanie go w roku 2023, świadczy o dużej przedsiębiorczości – mówi Woźniak-Lewandowska.

Tymczasem w Gdańsku wyniki wzrosły o ponad 50 procent. Na rekordowy wynik tego portu złożyły się przeładunki kontenerów.

Źródło https://radioszczecin.pl

Zobacz podobne

PERN skutecznym narzędziem państwa w budowaniu niepodległości energetycznej

AB

Niszczyciel rakietowy w Świnoujściu

BS

Wspominamy jak ORP Krakowiak wracał z Antarktyki

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie