Polski Portal Morski
Aktualności Extra Historia Inne

31 lat temu zatonął prom Jan Heweliusz

31 lat temu, przed świtem 14 stycznia 1993 r. u wybrzeży wyspy Rugia, zatonął polski prom Jan Heweliusz. W niedzielę, w samo południe w kościele pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie została odprawiona msza święta w intencji ofiar.

W katastrofie zginęło 55 osób: 20 marynarzy i 35 pasażerów 9 osób udało się uratować. Obchody upamiętniające tragedię, odbyły się także w Świnoujściu.

Dzień po zdarzeniu, gdy trwała jeszcze akcja ratunkowa tak zdarzenie komentował kapitan Antoni Janusz, główny nawigator armatora, do którego należał prom: – O godzinie 2:00 w nocy statek przekazał wiadomość, że ma przechył około 30 stopni. O godzinie 4:57 podał następną wiadomość, że przechył zwiększył się do 70 stopni i parę minut później kapitan nadał Mayday. W tym momencie urwała się łączność ze statkiem…

Prom Jan Heweliusz zatonął podczas sztormu. Wiatr uderzył w burtę statku, prom przechylił się i poszedł na dno. Wrak Heweliusza spoczywa na dnie Bałtyku. 16 osób nigdy nie odnaleziono.

Źródło https://radioszczecin.pl fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Kolejny etap budowy gazowców zamówionych przez PGNiG zakończony. Statek o imieniu „Grażyna Gęsicka” został zwodowany.

KM

Rosyjskie lotnictwo zrzuciło bombę burzącą na Wyspę Węży na Morzu Czarnym

AZ

Latem zakończą się pracę nad niechorskim molo

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie