Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Rekordowe spadki emisji i produkcji prądu z węgla w UE w 2023 r.

Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadło w UE w 2023 r. o 19 proc., emisje z sektora energii także o 19 proc., a udział prądu ze słońca i wiatru przekroczył po raz pierwszy 25 proc. – wynika z opublikowanych w środę danych think-tanku Ember.

Według opublikowanych w środę danych think-tanku Ember, w roku 2023 padło w UE szereg rekordów. Wytwarzanie energii elektrycznej z paliw kopalnych spadła o 19 proc. w ujęciu rocznym, również o 19 proc. spadła emisja CO2 z sektora energii.

Na spadek produkcji energii elektrycznej z paliw kopalnych o 207 TWh wpłynęło przede wszystkim mniejsze o 26 proc. wytwarzanie z węgla. Z węgla powstały 333 TWh, czyli 12 proc. wyprodukowanej w UE energii elektrycznej. Jak zauważa Ember, od 2016 r., roczna produkcja z węgla spadła o połowę, czyli o 327 TWh. W tym samym czasie o 354 TWh wzrosło wytwarzanie z wiatru i słońca.

19 proc. spadek emisji z sektora energii oznacza, że w stosunku do roku 2007 spadły one już o połowę. Rekordowa była z kolei produkcja z farm wiatrowych, która w 2023 r. wzrosła o 13 proc. do 475 TWh, po raz pierwszy w historii wyprzedzając produkcję z gazu, która była na poziomie 452 TWh.

Według wyliczeń Ember, po raz pierwszy roczna produkcja energii elektrycznej z wiatru i słońca przekroczyła 25 proc., osiągając 27 proc. Przez niemal jedną czwartą czasu źródła na paliwa kopalne dostarczały mniej niż jednej czwartej energii elektrycznej, rok wcześniej wskaźnik ten wynosił 4 proc.

W przypadku Polski, jak wskazuje Ember, po raz pierwszy wytwarzanie ze słońca i wiatru przekroczyło 20 proc., ze źródeł tych pochodziło 21 proc. wyprodukowanego w Polsce prądu. Rok wcześniej wskaźnik ten był na poziomie 16 proc. Udział wszystkich źródeł odnawialnych wyniósł 27 proc. Wytwarzanie z węgla spadło do poziomu 61 proc., wcześniej najniższy poziom to było 70 proc. w 2020 r. Ember szacuje, że spadek produkcji z węgla to efekt wzrostu wytwarzania ze słońca i wiatru o 7 TWh w porównaniu do roku wcześniej, wzrostu produkcji z gazu o 3 TWh, ale także dzięki spadkowi krajowej produkcji o 10 TWh, z czego połowa wynikała ze spadku popytu krajowego, a reszta ze zmiany kierunku wymiany handlowej – z eksportu w 2022 r. na import.

We wtorek Komisja Europejska zaproponowała cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2040 r. o 90 proc. w stosunku ro roku 1990. Cel na 2030 r. wynosi 55 proc. Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, emisje krajów UE w 2022 r. były niższe o 32,5 proc. w stosunku do 1990 r., przy wzroście PKB w tym okresie o 67 proc.

Jak zaznaczyła Komisja, w 2040 r. system energetyczny powinien być praktycznie zdekarbonizowany, a źródła odnawialne i elektrownie jądrowe będą wtedy zaspokajać ponad 90 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Udział źródeł na paliwa kopalne ma wynosić 3-8 proc. Przekłada się to na ok. 80 proc. redukcję zużycia paliw kopalnych, przy czym ok. 60 proc. konsumpcji paliw kopalnych ma pochodzić z transportu. 

źródło: PAP / fot. envato

Zobacz podobne

Jarosław Kaczyński: Budowa tunelu pod Świną to element szerszego planu

AB

Portowe podsumowanie roku 2022

KM

Ekspresowy przetarg dla Marynarki Wojennej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie