Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Jedyny na świecie taki katamaran 

Niewielka, cicha, bezemisyjna i, jak mówią jej konstruktorzy – dzielna. To prototyp łodzi, która powstała, by sprzątać akweny. Niezwykły katamaran stoi przy nabrzeżu stoczni Alumare w Świnoujściu.

Choć niepozorna, jest jedyna w swoim rodzaju, bo drugiej takiej nie ma, ani w Europie, ani na świecie – mówi Włodzimierz Stefanowicz, budowniczy jednostki. – Wyróżnia się innowacyjnym napędem. To jest napęd elektryczny i podbierakiem hydraulicznym, który jest w stanie podejmować zanieczyszczenia stałe z poziomu wody. To jest katamaran budowany w naszym zakładzie z aluminium. Jest dzielna, dobrze pływa.

Jednostka jest w pełni ekologiczna a jej parametry pozwalają, by wpłynęła nawet do miejsc o szczególnych obostrzeniach – mówi Dariusz Wąs, prezes stoczni. – Jest to jednostka, która powstała w wyniku wspólnych prac z Wydziałem Techniki Morskiej i Transportu ZUT-u oraz naszego biura konstrukcyjnego w Świnoujściu. Prace trwały ponad dwa lata, ale skończyły się sukcesem. Może dotrzeć tam, gdzie są odpowiednie wymagania środowiskowe, jeśli chodzi o ochronę ciszy.

Katamaran na raz jest w stanie zebrać dwie tony zanieczyszczeń płynnych lub 800 kg stałych. W akcji na wodzie można ją będzie podziwiać wczesną wiosną.

źródło: Radio Szczecin

Zobacz podobne

Piloci Morscy Szczecin. Czy manewrowanie 315 metrowym statkiem jest trudne?

AB

Prezes Orlenu: technologia CCS jest opłacalna, dla części przemysłu nie ma alternatywy

KM

COSCO Shipping Heavy Industry Qidong zbuduje dwa największe statki do instalacji turbin wiatrowych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie