Polski Portal Morski
Aktualności Extra Inne

Należąca do EIG spółka MidOcean Energy ma nabyć 20% udziałów SK Earthon w spółce Peru LNG

MidOcean Energy („MidOcean”), spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, czołowy instytucjonalny podmiot inwestujący w ogólnoświatowy sektor energii i infrastruktury, podała dziś informację o zawarciu ostatecznej umowy z SK Earthon („SK”) w sprawie objęcia 20% udziałów SK w spółce Peru LNG („PLNG”).

PLNG posiada i obsługuje pierwszy w Ameryce Południowej zakład wytwarzający gaz ziemny z przeznaczeniem na eksport, położony w Pampa Melchorita, 170 km na południe od Limy (Peru). Aktywa PLNG obejmują zakład upłynniania gazu ziemnego o zdolności przetwórczej wynoszącej 4,45 mln ton rocznie, będący w całości własnością spółki gazociąg rozciągający się na 408 km o wydajności 1290 milionów stóp sześciennych dziennie, dwa zbiorniki magazynowania gazu o pojemności 130 000 m3, będący w pełni własnością spółki terminal morski liczący 1,4 km długości oraz obiekt do załadunku pojazdów ciężarowych o wydajności 19,2 milionów stóp sześciennych dziennie. Spółka PLNG prowadząca działalność pod kierownictwem Hunt Oil Company zapewnia jeden z zaledwie dwóch zakładów produkcji LNG w Ameryce Łacińskiej.

PLNG uznawane jest za niezwykle strategiczny element peruwiańskiego sektora gazu ziemnego, zapewniający kluczową ścieżkę do czerpania zysków z posiadanych zasobów gazu ziemnego w drodze eksportu. Spółka odgrywa również istotną rolę w dostarczaniu LNG obiektom mieszkalnym oraz przemysłowym, a także pojazdom napędzanym CNG w wielu miastach kraju. Sektor gazu ziemnego staje się coraz ważniejszym elementem koszyka energetycznego Peru, leżąc u podstaw produkcji energii elektrycznej z przeznaczeniem dla sektora przemysłu oraz do szerokiego wykorzystania w sektorze mieszkalnym.

De la Rey Venter, dyrektor generalny MidOcean Energy, powiedział: „Jesteśmy zadowoleni z powodu tego przejęcia, ponieważ wyznacza ono kolejny istotny krok w ramach strategii MidOcean’s mającej na celu utworzenie globalnego, zróżnicowanego i odpornego portfela LNG. Spółka PLNG jest nam znana i podziwiamy ją od dawna, może się poszczycić solidnymi podstawami w perspektywie długoterminowej, niestrudzoną kadrą kierowniczą oraz rzetelną działalnością operacyjną. Cieszymy się z możliwości dołączenia do partnerstwa PLNG, by móc przyczyniać się do długotrwałego dobrobytu spółki oraz jej wysiłków na rzecz wnoszenia pozytywnego wkładu w peruwiański rynek energetyczny”.

MidOcean niebawem zakończy również proces nabycia udziałów Tokyo Gas w czterech przedsięwzięciach o wartości 2,15 mld USD realizowanych w dziedzinie LNG na terenie Australii. Finalizacja transakcji przewidziana jest na koniec lutego.

Transakcja PLNG podlega spełnieniu zwyczajowych warunków finalizacji.

Wyłączne doradztwo finansowe na rzecz MidOcean w zakresie transakcji świadczy Morgan Stanley.

Informacje o EIG

EIG jest wiodącym inwestorem instytucjonalnym w globalnych sektorach energii i infrastruktury, zarządzającym majątkiem o wartości 22,9 mld USD na dzień 31 grudnia 2023 r. EIG specjalizuje się w inwestycjach prywatnych w infrastrukturę energetyczną i powiązaną w skali globalnej. Podczas swojej 41-letniej historii firma EIG przeznaczyła ponad 47,1 mld USD na sektor energetyczny w drodze wsparcia ponad 405 projektów lub przedsiębiorstw w 42 krajach na sześciu kontynentach. Do klientów EIG należy wiele wiodących funduszy emerytalnych, firm ubezpieczeniowych, funduszy wieczystych, fundacji i państwowych funduszy majątkowych w USA, Azji i Europie. Siedziba EIG znajduje się w Waszyngtonie (Dystrykt Kolumbii), a biura firmy są zlokalizowane w Houston, Londynie, Sydney, Rio de Janeiro, Hongkongu i Seulu.

Informacje o MidOcean Energy

MidOcean Energy, spółka działająca w branży LNG, założona i zarządzana przez EIG, dąży do wypracowania zróżnicowanego, odpornego globalnego portfela LNG konkurencyjnego zarówno pod względem kosztów, jak i poziomu emisji. Spółka odzwierciedla przeświadczenie EIG o tym, że LNG stanowi kluczowy czynnik umożliwiający transformację energetyczną, oraz rosnące znaczenie LNG jako strategicznego zasobu energetycznego w kontekście geopolitycznym. Spółką MidOcean Energy zarządza De la Rey Venter, weteran branży z 26-letnim doświadczeniem operacyjnym, który w toku swojej kariery piastował wiele stanowisk kierowniczych wyższego szczebla, w tym pełnił funkcję globalnego dyrektora ds. LNG w Shell Plc. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej EIG pod adresem www.eigpartners.com lub na stronie internetowej MidOcean Energy pod adresem www.midoceanenergy.com.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Wersja źródłowa dostępna na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20240208171891/pl/

Źródło PAP fot. Wikipedia

Zobacz podobne

Będzie nowy przetarg na pogłębienie toru wodnego przez Zalew Wiślany

KM

Green terminal w Świnoujściu

PL

Za nami 1155 metrów

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie