Polski Portal Morski
Aktualności Inne Ministerstwo

W Ministerstwie Infrastruktury o sytuacji hydrologicznej w kraju

O obecnej sytuacji hydrologicznej, związanej z potencjalnym ryzykiem wystąpienia powodzi, rozmawiano w Ministerstwie Infrastruktury podczas posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski przewodniczy posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W najbliższych miesiącach są spodziewane opady wyższe od normy – wynika to z prognoz przygotowywanych przez IMGW–PIB dla PGW WP. Stan wody w rzekach nizinnych nie będzie ulegał szybkiej normalizacji. Wały przeciwpowodziowe poddawane są długotrwałemu obciążeniu, co generuje coraz więcej zgłoszeń związanych z ich nieszczelnością i awarii urządzeń wodnych. Sytuacji nie poprawia również aktywność niektórych zwierząt, które uszkadzają wały przeciwpowodziowe.

W trakcie spotkania sformułowano dwie rekomendacje. Pierwsza dotyczy wzmożonego monitoringu sytuacji hydrometeorologicznej ogólnej i na obiektach hydrotechnicznych (m.in. wałach przeciwpowodziowych), a druga intensyfikacji współpracy ze służbami zarządzania kryzysowego.

Zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest obecnie ponad 1600 pracowników Wód Polskich w całym kraju, a wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe administrowane przez PGW WP pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami. Większość zbiorników przeciwpowodziowych posiada rezerwy powodziowe większe od wymaganych.

źródło/ fot: MI, Wody Polskie

Zobacz podobne

Rosja wysłała okręty w okolice Japonii; to ostrzeżenie w związku z Ukrainą

KM

Nowy most w Wolinie coraz bliżej

AB

PGZ Stocznia Wojenna. Równanie do najlepszych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie