Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

MAP: będzie możliwość wypłaty pożyczek z KPO na budowę offshore wind

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało projekt zmian legislacyjnych, umożliwiający wypłatę ze środków KPO pożyczek w euro na budowę morskich farm wiatrowych – poinformował we wtorek resort aktywów państwowych.

Ministerstwo na swojej stronie internetowej poinformowało o odbytym spotkaniu na temat możliwości finansowania projektów budowy morskich farm wiatrowych ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W spotkaniu brali udział przedstawiciele branży, a także wiceszef MAP Jacek Bartmiński.

Na spotkaniu przekazano informację, zgodnie z którą w wyniku zgłaszanych przez MAP postulatów w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowano projekt zmian legislacyjnych, umożliwiający wypłatę ze środków KPO pożyczek na budowę morskich farm wiatrowych w walucie euro. Był to ważny postulat zgłaszany przez inwestorów offshore wind” – podało ministerstwo.

Dodano, że w trakcie spotkania zaprezentowano nowe warunki wsparcia finansowego dla morskiej energetyki wiatrowej ze środków KPO w ramach inwestycji REPowerEU G3.1.5, w której ustanowiono Fundusz na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Przedstawione zostały informacje o inwestycji, w tym podstawowe parametry przedsięwzięć inwestycyjnych (zakres rzeczowy i czasowy projektu, cel i efekty realizacji), formy udzielenia wsparcia, kryteria oceny projektów. Podczas spotkania odbyła się również dyskusja na temat funduszu, który ma na celu poprawę dostępu finansowania w polskim sektorze morskiej energetyki wiatrowej” – przekazano.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat. 

Źródło: PAP Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Fiński debiut w Sojuszu NATO

PL

Turcja przestrzega kraje, aby nie kierowały okrętów wojennych przez cieśniny Bosfor i Dardanele

BS

Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA wspiera Miejski Ośrodek Opieki Społecznej w Gdyni

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie