Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

W Gdańsku rozpoczęto budowę niszczyciela min ORP Rybitwa

20 marca, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., w Gdańsku odbyła się uroczystość położenia stępki pod piąty z serii nowoczesnych niszczycieli min projektu 258 typu KORMORAN II. Przyszły ORP Rybitwa o nr burtowym 605 będzie drugim z trzech przeznaczonych dla świnoujskiego 12 Dywizjonu Trałowców z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Położenie stępki okrętu proj. B 258/5 budowanego dla Marynarki Wojennej RP jest istotnym elementem procesu budowy okrętu, wieńczącym zakończenie etapu prefabrykacji wstępnej kadłuba, od którego rozpoczyna się montaż poszczególnych elementów jednostki pływającej w całość. W odróżnieniu od inicjującego budowę okrętu tzw. symbolicznego palenia blach, które miało miejsce 19 stycznia bieżącego roku, dzień położenia stępki jest ważnym dniem odniesienia zarówno dla towarzystw klasyfikacyjnych jak i dla Marynarki Wojennej.

Zgodnie z przeznaczeniem niszczyciele min typu KORMORAN II służą do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich, prowadzenia rozpoznania torów wodnych, przeprowadzania innych jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawiania min oraz zdalnego sterowania samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

26 czerwca 2022 r., w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, podpisano umowę na dostawę 3 kolejnych niszczycieli min projektu 258, które zasilą 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu, wraz z pakietami wsparcia logistycznego. Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz Konsorcjum w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. wraz z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej S.A.

Wartość umowy wynosi ok. 2,5 mld złotych brutto, a okręty, które trafią do 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, zostaną dostarczone w latach 2026-2027.

Razem z prototypowym okrętem serii ORP KORMORAN (601) oraz seryjnymi jednostkami ORP ALBATROS (602) i ORP MEWA (603), służącymi już w gdyńskim 13 Dywizjonie Trałowców, kolejne okręty będą wchodziły w skład systemu obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej RP. Łącznie 6 okrętów projektu 258 typu KORMORAN II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

***

Przyszły ORP Rybitwa (nr burt. 605) będzie czwartym okrętem w historii noszącym tę nazwę. W historii polskiej Marynarki Wojennej były już trzy okręty o tej nazwie. Pierwszy ORP Rybitwa był poniemieckim trałowcem redowym typu FM z okresu międzywojennego, który służył w latach 1921-1931.

Drugi ORP Rybitwa był jednym z serii sześciu polskich trałowców redowych typu JASKÓŁKA. Były to pierwsze i zarazem jedyne w okresie II Rzeczypospolitej okręty całkowicie zaprojektowane i zbudowane w kraju. Okręt służył w Marynarce Wojennej RP od 1935 do 1939 roku. Następnie został w czasie wojny wcielony do niemieckiej marynarki wojennej. Przetrwał wojnę i 25 stycznia 1946 jeszcze w Travemünde podniesiono na nim biało-czerwoną banderę i przywrócono mu nazwę ORP „Rybitwa”. Jednostka została wycofana dopiero w roku 1966 i przez kolejne lata pełniła funkcję barki koszarowej w gdyńskim porcie.

Jako trzeci nazwę ORP Rybitwa nosił polski trałowiec bazowy projektu 206F, jeden z dwunastu okrętów tego typu. Wszedł do służby w 1967 i był w linii do roku 2002.

Źródło/fot.: 8. Flotylla Obrony Wybrzeża

Zobacz podobne

Wyrok dla kapitana, który motorówką ratowniczą uderzył w falochron

PL

Daleka misja polskich marynarzy

PL

Wody Polskie zmodernizowały prawostronny wał przeciwpowodziowy Wisły

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie