Polski Portal Morski
Aktualności Historia

POCZĄTKI SZKOLNICTWA MARYNARKI WOJENNEJ W II RZECZYPOSPOLITEJ

Kadrę oficerską odrodzonej Rzeczypospolitej tworzyli marynarze służący we flotach państw zaborczych. Myśląc o budowie i rozwoju Marynarki Wojennej oczywistym było, że jednym z warunków jest stworzenie własnego systemu kształcenia kadr. Rozpoczęto od szkolenia specjalistów morskich, następnym krokiem było uruchomienie szkolenia oficerów. 20 marca 1921 zorganizowano i uruchomiono w Toruniu Tymczasowych Kursów Instruktorskich dla Oficerów Marynarki Wojennej. W pierwszym kursie wzięło udział 22 oficerów i podoficerów. Dowódcą został kmdr ppor. Adam Mohuczy, a kierownikiem nauk kmdr ppor. Włodzimierz Steyer.

W przyspieszonym procesie kształcenia szkolono podchorążych i oficerów młodszych z innych rodzajów wojsk, którzy zdecydowali się na służbę w Marynarce Wojennej. Program kursów obejmował przedmioty dotyczące nawigacji , budowy okrętów, uzbrojenia okrętowego oraz taktyki morskiej. Szkolenie teoretyczne (10 miesięcy) i praktyczne (8 miesięcy) podzielono na dwie części. Po pierwszej części szkolenia teoretycznego słuchacze odbywali 4-miesięczną praktykę na okrętach na stanowiskach podoficerskich, po drugiej części – na stanowiskach oficerskich. Zajęcia prowadzili obok etatowej kadry Kursów, oficerowie Departamentu dla Spraw Morskich, Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie, szkół wojskowych garnizonu toruńskiego oraz wykładowcy szkół cywilnych. Borykano się także z niedostatkiem pomocy dydaktycznych podręczników i literatury fachowej. Naukę na pierwszym kursie rozpoczęło 22 słuchaczy, z których 18 ukończyło kurs 1 października 1922. Drugi kurs trwał od 1 września 1921 do 1 października 1923 roku – ukończyło go wszystkich 10 przyjętych (9 oficerów i 1 podoficer). Od 1 października 1922 trwał trzeci kurs, rozpoczęty przez 14 słuchaczy, a ukończony 15 grudnia 1924 roku przez 11.

Wreszcie 1 października 1922 roku powołano do życia, także w Toruniu, Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej – jej pierwszym komendantem pozostał kmdr ppor. Adam Mohuczy, a absolwenci kursów drugiego i trzeciego Tymczasowych Kursów Instruktorskich otrzymali już dyplomy ukończenia Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej.
Zgodnie z kryteriami dla wszystkich szkół oficerskich, nauka trwała 2 lata, od 1924 – 3 lata. W pierwszych latach istnienia w OSMW otwarto tylko Wydział Morski (od 1931 także Wydział Techniczny a od 1935 Wydział Administracyjny). W 1928 roku OSMW, przemianowano na Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej.

źródło/ fot: MMW

Zobacz podobne

 Kolejny odcinek szlaku Via Carpatia w realizacji

BS

Port Gdańsk. Niebawem rozpocznie się rozbudowa Nabrzeża Węglowego w Porcie Wewnętrznym

AB

Terminal promowy w Świnoujściu. Postęp prac modernizacyjnych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie