Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Premier Egiptu: dochody Kanału Sueskiego spadły o ponad 50 proc. wskutek ataków Huti

Dochody Kanału Sueskiego spadły wskutek ataków Huti na Morzu Czerwonym o ponad 50 proc., powiedział w poniedziałek premier Egiptu Mustafa Madbuli podczas spotkania z delegacją amerykańskiego Kongresu – poinformował portal Ahram Online.

Ataki jemeńskich Huti na statki pokonujące trasę przez Zatokę Adeńską i Morze Czerwone spowodowały, że wielu przewoźników zrezygnowało z korzystania z Kanału Sueskiego, wybierając w zamian dłuższą i droższą, ale bezpieczniejszą trasę wiodącą naokoło Afryki. Huti twierdzą, że ich ataki stanowią wsparcie dla organizacji terrorystycznej Hamas, która w październiku ub.r. zaatakowała Izrael.

W ubiegłym roku Kanał zarobił rekordową kwotę 9,4 miliarda dolarów, bardzo potrzebnych zmagającej się z kryzysem egipskiej gospodarce.

Na początku marca bank centralny Egiptu podniósł stopy procentowe o 600 punktów bazowych i zgodził się na obniżenie wydatków na infrastrukturę. Według oficjalnych danych roczna stopa inflacji wyniosła w styczniu ponad 31 proc., a cena niesubsydiowanego chleba wzrosła w ciągu 12 miesięcy o 100 procent, przypomniał portal Global Finance. Dodatkowo tocząca się w Strefie Gazy wojna zmniejszyła napływ turystów do Egiptu.

Szacuje się, że aż 60 proc. ludności Egiptu znajduje się poniżej lub blisko progu ubóstwa.

Źródło: PAP Fot.: GETTY

Zobacz podobne

Unibaltic sprzedał swój najstarszy statek

BS

Modernizacja śluz Nowa Wieś oraz Sławięcice zakończona

AB

Przemyt na terenie gdańskiego portu udaremniony. KAS ujawnił narkotyki i leki o wartości 34 mln zł

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie