Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

O zapobieganiu powodzi w dorzeczu Wisły

Bezpieczeństwo powodziowe w dorzeczu Wisły było głównym tematem organizowanej przez PGW Wody Polskie konferencji eksperckiej, która odbyła się w starostwie powiatowym w Płocku. W konferencji wziął udział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który zapowiedział początek prac bagrowniczych na Wiśle w okolicach Płocka, co stanowi jeden z elementów zapobiegania powodziom na tym obszarze. Minister poinformował ponadto o zaawansowanych rozmowach z Bankiem Światowym nad finansowaniem nowego projektu dla dorzecza Wisły, obejmującym wyzwania w zakresie zarówno powodzi, jak i suszy. W trakcie spotkania poruszono także temat budowy drogi ekspresowej S10, o którą zabiega samorząd i mieszkańcy Płocka.

Umowa na prowadzenie prac bagrowniczych w dwóch lokalizacjach na rzece Wiśle (Radziwie w Płocku oraz Maszewo) zostanie podpisana przez PGW Wody Polskie w najbliższych dniach. Łącznie zostanie wybranych ok. 10 tys. metrów sześciennych urobku. Prace zakończą się w pierwszej połowie maja, a ich koszt to ok. 500 tys. zł. Jest to dopiero początek prac bagrowniczych na Wiśle. Planowane jest przeprowadzenie takich robót jeszcze w sześciu lokalizacjach, co pozwoli na wybranie od 1 do 1,5 mln metrów sześciennych urobku. Wartość tych prac szacowana jest na 20-30 mln zł.

— Działamy nie w obliczu katastrofy powodzi, która nawiedzała Płock i jego okolice, lecz odpowiednio wcześniej, by skutecznie jej zapobiegać. Pamiętajmy, że powodzie występują w układzie zlewniowym, dlatego należy podchodzić do nich kompleksowo i reagować wyprzedzająco. Prowadzimy zarówno działania doraźne, angażując poważne środki na bagrowanie Wisły, a jednocześnie prowadzimy zaawansowane rozmowy z Bankiem Światowym na temat finansowania dużego projektu, mającego na celu przeciwdziałanie zarówno powodziom, jak i suszom — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.


Minister poinformował o spotkaniu z przedstawicielami Banku Światowego, które odbyło się w Ministerstwie Infrastruktury na początku marca. Głównym jego celem była kontynuacja rozmów na temat współpracy w zakresie finansowania tzw. nowego projektu w gospodarce wodnej. Jego koszt jest szacowany na 1,5 mld euro. Ma on na celu rozbudowę, modernizację oraz budowę nowej infrastruktury hydrotechnicznej, aby zapewnić ochronę przed powodzią. Na marginesie konferencji poruszono także temat budowy drogi ekspresowej S10, niezwykle ważnej dla mieszkańców Płocka i powiatu płockiego. Minister Dariusz Klimczak zaapelował do wszystkich o wzięcie udziału w planowanych na przełomie kwietnia i maja konsultacjach społecznych, dotyczących wariantu przebiegu tej drogi. Podkreślił, że wyniki konsultacji z samorządowcami, rolnikami, przedsiębiorcami i mieszkańcami terenów, przez które planowany jest przebieg tej trasy, pozwolą jeszcze pod koniec tego roku na rekomendację najbardziej pożądanego jej wariantu oraz zapoczątkowanie kolejnych procedur, mających na celu jak najszybsze rozpoczęcie jej budowy.

W konferencji eksperckiej w Płocku wzięli ponadto udział: wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski, posłowie na Sejm RP: Elżbieta Gapińska i Mirosław Orliński, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik oraz liczni samorządowcy z powiatu płockiego i miasta Płocka, a także eksperci, m.in. Joanna Kopczyńska – Prezes PGW Wody Polskie oraz Robert Czerniawski – dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.

Źródło/fot.: Ministerstwo Infrastruktury Fot.: Wikipedia

Zobacz podobne

Za nami kolejny tydzień pracy na budowie tunelu w Świnoujściu !

BS

PKN Orlen: negocjacje z partnerami w związku z przejęciem Lotosu nie zostały sfinalizowane

BS

USA/ AP: USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie