Polski Portal Morski
Aktualności

Zakład petrochemiczny w Świnoujściu?

Wydobycie i przetwarzanie gazu ziemnego, to jeden ze scenariuszy dla prawobrzeżnej części Świnoujścia. Samorząd uważa, że to szansa na rozwój, mieszkańcy dzielnicy obawiają się konsekwencji powstania nowej inwestycji.

Prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz przyznaje, że zainteresowanie kanadyjskiej firmy Central European Petroleum, robiącej kilka lat temu badania na obecność naturalnych złóż gazu ziemnego i ropy na terenie Świnoujścia jest aktualne. Jego zdaniem nowa inwestycja, to nowe możliwości dla miasta.

– Firma wystąpiła również do nas o odpowiedź na pytanie czy dysponujemy gruntami, na których mogliby oni wybudować zakład przetwórstwa gazu. My wskazaliśmy dawne wysypisko śmieci… Dla mnie – jako prezydenta – to bardzo dobra wiadomość. Każda tego typu działalność, to są ogromne wpływy do budżetu – podkreśla Żmurkiewicz.

– Pomysł powstania zakładu petrochemicznego zupełnie inaczej widzą mieszkańcy Świnoujścia – mówi Dariusz Krzywda, aktywista i mieszkaniec dzielnicy Warszów.

– Zlokalizowany w Przytorze zakład przetwórstwa gazu zajmować się będzie wieloetapowym procesem obróbki surowego gazu ziemnego, obejmującego czyszczenie, spalanie i zmianę struktury chemicznej. Czy ktoś z władz miasta bądź urzędników, zajmujących się tym tematem zbadał wpływ takiej petrochemii na nasze otoczenie? – pyta Krzywda.

Kanadyjska firma, w tej chwili ubiega się o przedłużenie przez polski rząd koncesji na wydobycie gazu.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: GAZ-SYSTEM

Zobacz podobne

Szczecin Bulk Terminal wygrał przetarg na Terminal Zbożowy w Porcie Gdynia

KM

Szczególne wyróżnienie dla ORP Iskra na 40 rocznicę podniesienia polskiej bandery

BS

Kolejny przetarg na S6 w województwie pomorskim. Budowa ekspresówki wzdłuż Bałtyku.

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie