Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Stocznia Crist. Położenie stępki pod budowę jednostki NB317

„W dniu 4 kwietnia br., w stoczni Crist odbyła się uroczystość położenia stępki pod budowę jednostki NB317. Jest to kolejny kamień milowy w budowie kolejnego już statku CLV ( Cable Laying Vessel) we współpracy z norweską stocznią Ulstein Verft. Tak jak przy poprzednim projekcie tego typu, finalnym właścicielem jednostki jest firma Nexans.

Nowy statek budowany teraz dla Nexans, to najnowocześniejsza jednostka do układania kabli o długości 149,9 m i szerokości 31 m. Pomieścić 90-osobową załogę. Wyposażony jest w trzy poziome (o pionowej osi obrotu) szpule (bębny) na kable (tzw. „karuzele”) – dzieloną na pokładzie o łącznej pojemności do 10 000 ton kabla, drugą pod pokładem o pojemności 3500 ton kabla oraz kosz pod pokładem na kable światłowodowe o pojemności 450 ton. Łącznie oznacza to niemal 14 000 ton ładowności kabla.

Statek został specjalnie zaprojektowany przez Skipsteknisk do transportu i układania różnego rodzaju kabli podmorskich, w tym wiązek kablowych, a także do podejmowania kabli z dna morskiego i przeprowadzania napraw. Jest w stanie układać do czterech kabli jednocześnie.”

Źródło, fot. Stocznia Crist

Zobacz podobne

Rosjanie wizualizują infrastrukturę energetyczną na Morzu Północnym, możliwe przygotowywanie sabotażu

AZ

Druga w tym roku i 115 dostawa LNG do Świnoujścia

AB

MKiŚ przygotowuje przepisy ws. wstępnej ocenyterenów pod elektrownie jądrowe

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie