Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Forum Ekspertów

Systemowe działania spowodowały, że jesteśmy niezależni energetycznie

Premier Mateusz Morawiecki otworzył VI Forum Wizja Rozwoju. To największe gospodarcze wydarzenie w północnej Polsce. Podczas dwudniowego spotkania naukowcy, przedsiębiorcy, finansiści, dziennikarze będą dyskutować o najważniejszych sprawach gospodarczych i politycznych Polski. Szef rządu podkreślił, że dbałość o rozwój gospodarczy oraz zrównoważony budżet pozwala zarządzać finansami z myślą o Polakach. Dzięki temu więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na programy społeczne, tarcze antykryzysowe i inwestycje.

Jakość rozwoju gospodarczego – podstawowy czynnik sukcesu państwa na arenie międzynarodowej

Premier podkreślił, że jesteśmy na dobrej drodze wyrwania się z kręgu gospodarek średniego rozwoju. Aby tak się stało, należy spełnić kilka warunków. To inwestycje w nowoczesne technologie, bezpieczeństwo, programy społeczne, pomoc przedsiębiorcom.

– Tej niebywałej szansy nie możemy zmarnować. Aby tak się stało, potrzebujemy bezpieczeństwa. To jest ta podstawa, ten fundament. To dlatego tak bardzo inwestujemy dzisiaj bezpieczeństwo – kontynuował.

Jak dodał gospodarce potrzebny jest również zastrzyk innowacyjności, który pozwoli na to, aby to Polska i polskie firmy wytyczały kierunek rozwoju. Po raz pierwszy w historii nasz kraj ma szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać.

Nowe inwestycje – rozwój gospodarczy Polski

Polska jest przyjaznym krajem dla wielkich międzynarodowych firm, a także średnich i mniejszych polskich oraz zagranicznych, które chciałyby przebudować swoje łańcuchy dostaw czy produkcji. Jesteśmy krajem bezpiecznym, który poprzez mechanizm specjalnej strefy ekonomicznej, tworzy optymalne warunki dla inwestorów do rozwijania biznesu. To dobry model rozwoju gospodarczego, nowoczesnych technologii, wykwalifikowanych pracowników i szybki wzrost gospodarczy. To także korzyści dla polskich pracowników w postaci wyższych wynagrodzeń, wzrostu konkurencyjności i nowych miejsc pracy.

Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu, zagraniczne firmy chętnie inwestują w Polsce. Amerykańska firma Intel, która zajmuje się m.in. produkcją procesorów i produktów serwerowych, otworzy pod Wrocławiem najnowocześniejszy Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników.

– Kilka dni temu miałem przyjemność otwierać w Polsce największą, najważniejszą inwestycję zagraniczną, jaka kiedykolwiek w Polsce została ulokowana. To inwestycja Intela. To przede wszystkim inwestycja w mikroprocesory, półprzewodniki, układy scalone, które są ropą naftową XXI wieku, które są tym podstawowym czynnikiem decydującym o jakości rozwoju gospodarczego – przypomniał premier.

Jakość w zarządzaniu finansami publicznymi

– Niedawno pokazały się dane Eurostatu, które potwierdzają to, że Polska jest wśród trzech krajów Unii Europejskiej o najniższym poziomie ubóstwa według tego wskaźnika, który tam został pokazany. Ale jednocześnie z ogromną dynamiką rozwoju – powiedział premier.

Mimo kryzysów takich jak pandemia, atak Rosji na Ukrainę i konsekwencje gospodarcze tych wydarzeń, wpływy do budżetu państwa z PIT i CIT wzrastają. To możliwe dzięki skutecznej walce z mafiami VAT-owskimi i uszczelnieniu systemu podatkowego.

Szef rządu zwrócił uwagę, że jakość zarządzania finansami publicznymi przekłada się na życie wszystkich obywateli: na politykę społeczną, możliwości zakupów uzbrojenia, programy rozwojowe, wsparcie samorządów, programy infrastrukturalne, a także na wzrost wydatków na ochronę zdrowia.

Forum Wizja Rozwoju – wypracowywanie wizji i kierunków rozwoju polskiej gospodarki

To już szósta edycja Forum, zaplanowana w dniach 19-20.06.2023 r. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Uczestnicy Forum zajmą się najważniejszymi wyzwaniami, które stoją przed polską gospodarką, m.in. gospodarką morską, innowacjami, zdrowiem. Podczas Forum swoją kontynuację będzie miał Kongres Srebrnej Gospodarki oraz II Targi.

Podczas uroczystej Gali Forum zostaną wręczone Nagrody Gospodarcze dla najlepszych firm. Nagroda Gospodarcza Forum Wizja Rozwoju ma charakter honorowy, a jej głównym celem jest promowanie polskich przedsiębiorstw za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. W tym roku zostanie przyznana po raz piąty, a nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 20 czerwca.

Podczas debaty podkreślano, że w wyniku działań spółek energetycznych Polsce udało się w stu procentach uniezależnić od dostaw surowców z Rosji.

„W zeszłym rok żyliśmy w strachu, że zabraknie węgla. Dzięki rozwiązaniom systemowym uniknęliśmy wyłączeń, nie było przerw w dostawach energii” – przypominał Adam Stolarz, członek zarządu PKP Cargo Connect.

Polska została zabezpieczona także w gaz. Wymagało to inwestycji.

„Wśród najważniejszych zakończonych w zeszłym roku inwestycji można wymienić Baltic Pipe, czyli budowę podmorskiego gazociągu Polska – Dania wraz z rozbudową krajowego systemu gazociągów przesyłowych i tłoczni gazu, magistralę Korytarz Gazowy Północ-Południe oraz interkonektory Polska-Słowacja i Polska-Litwa” – wymieniał Artur Zawartko, wiceprezes zarządu spółki Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM.

Mirosław Skowron, prezes zarządu PERN, przekonywał, że „Polska jest zabezpieczona energetycznie, a konsekwentna polityka pozwoliła na pełną dywersyfikację dostaw. „Przeznaczyliśmy 2,8 mld zł na inwestycje w infrastrukturę” – mówił.

„Jesteśmy wskazywani jako kraj dobrze przygotowany na kryzysy” – potwierdzał Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

I choć Polska jest teraz zabezpieczona energetycznie to – zdaniem ekspertów – już należy myśleć w perspektywie kolejnej dekady.

„Dostrzegam federalistyczne ruchy w Europie i próby stworzenia gospodarki europejskiej. Według mnie Polska powinna prowadzić politykę uniezależniania się od partnerów zewnętrznych i wytwarzać jak najwięcej energii w kraju” – mówił Marek Wróbel, prezes Fundacji Republikańskiej.

Zbigniew Leszczyński, członek zarządu Orlen Unipetrol, zauważył, że wodór może być paliwem przyszłości. „Wierzymy, że w przyszłości pojazdy miejskie będą napędzane wodorem, budujemy sieci stacji w Czechach i na Słowacji. To pomoże nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne całego regionu” – tłumaczył.

Eksperci przekonywali, że warto też inwestować w zieloną i innowacyjną gospodarkę.

„Do 2040 r. należy wydać na transformację ponad bilion dwieście miliardów złotych. To nie będzie łatwe, ale jest do zrobienia” – twierdził Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju.

źródło gov.pl/ pap /fot. gov.pl

Zobacz podobne

Polacy w szkole boardingu

KM

Niemiecki urząd rozpoczął certyfikację operatora Nord Stream 2

JJ

Medale polskich żeglarzy w mistrzostwach świata

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie