Polski Portal Morski
Aktualności Inne Środowisko

Wody Polskie na Stormwater Poland 2024

Stormwater Poland to największa konferencja wód opadowych w Polsce. Wydarzenie, z udziałem krajowych i zagranicznych ekspertów, zostało objęte honorowym patronatem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wśród uczestników branżowej konferencji znalazła się Joanna Kopczyńska – Prezes PGW Wody Polskie.

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska na konferencji Stormwater 2024 w Poznaniu

Joanna Kopczyńska wygłosiła prezentację poświęconą roli współpracy w zarządzaniu zlewniowym, a także nowemu otwarciu w Wodach Polskich. W swoim wystąpieniu skupiła się na kwestii nowego ładu w gospodarce wodnej, który przez Ramową Dyrektywę Wodną ustanowił ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej państw UE.

– Jesteśmy otwarci na dialog. Musimy zacząć rozmawiać innym językiem i zacząć słuchać argumentów innych – nie tylko naszych. Otwieramy się na samorządy, otwieramy się na współpracę i otwieramy się na dyskusję zewnętrzną. Nie chcemy realizować polityki wodnej państwa w oderwaniu od wszystkich jej użytkowników. Chcemy wspierać retencje, stąd moja wizyta na konferencji – zobaczyłam już projekty retencyjne w Gdańsku, teraz chce zobaczyć jak wygląda to w Poznaniu. Będziemy te projekty w Wodach Polskich promować, pokazywać. Chcemy uczynić te działania widocznymi i zachęcić wszystkich do zmiany podejścia do deszczówki. Chcemy rozmawiać, zmieniamy się – podkreśliła Joanna Kopczyńska.

Prezes Wód Polskich podkreśliła, że gospodarka wodna ma przed sobą wiele wyzwań związanych m.in. z zrównoważonym zarządzaniem zasobami wodnymi, większą partycypacją i odpowiedzialnością użytkowników wód, zapewnieniem ludziom bezpieczeństwa wodnego, a także poprawy stanu wód i adaptacji do zmian klimatu.

– Woda to podstawowe prawo człowieka. Głównym celem jest zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do wody i warunków sanitarnych. Nie może być bariery dostępu do bezpiecznej wody, wszystkich obywateli musi być na nią stać – zaznaczyła Prezes Wód Polskich.

Joanna Kopczyńska zwróciła również uwagę na rolę Wód Polskich, jako głównego podmiotu odpowiedzialnego za krajową gospodarkę wodną. Poruszyła także kwestię prowadzonego przeglądu pozwoleń wodnoprawnych oraz identyfikacji i weryfikacji legalności korzystania z urządzeń wodnych, w celu większej kontroli zrzutów wód oraz ścieków do wód.

– Musimy przygotować gospodarkę wodną do zmieniających się warunków klimatycznych i m.in. po to jest to dzisiejsze spotkanie – podsumowała Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

Stormwater Poland – największa konferencja wód opadowych w Polsce

Stormwater Poland jest międzynarodową konferencją, podczas której eksperci z całego świata prezentują tutaj swoje doświadczenia dotyczące zarządzania wodami opadowymi, realizacji projektów infrastrukturalnych, oraz poruszają kwestie prawne i finansowe. Wydarzenie tworzy przestrzeń dyskusji na temat przyszłości inżynierii i gospodarki wodnej w obliczu zmian klimatu.

Tegoroczna VIII edycja wydarzenia, pod hasłem „Co zrobić z tym deszczem?” ma miejsce w dniach 17-18 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Konferencja została podzielona na trzy główne bloki tematyczne:

  • Strategie wobec wód opadowych:  cele i metody detencji, retencji oraz innych form wykorzystania wód opadowych, mające na celu optymalizację i ochronę zasobów wodnych.
  • Odpowiedzialność wobec retencjonowanych wód: kwestie związane z rolą przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych w efektywnym gospodarowaniu wodami opadowymi.
  • Projektowanie, wdrażanie i eksploatacja zielono-niebieskiej infrastruktury: tematy dotyczące roli BZI w retencji wód opadowych, innowacji oraz ich integracji z miejskimi ekosystemami.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ponownie zostało patronem honorowym tego branżowego wydarzenia.

źrodlo/fot: Wody Polskie

Zobacz podobne

Kilkaset sztuk amunicji na plaży. Potrzebny będzie dźwig

KM

Pomorskie/ Na wodach Zatoki Puckiej przewrócił się jacht, straż graniczna pomogła żeglarzowi

KM

W kanale żeglugowym na Mierzei trwa zalewanie śluzy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie