Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo

Wzmacnianie bezpieczeństwa priorytetem sojuszników w NATO

We wtorek 23 kwietnia br. w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej z wizytą przebywał Premier Wielkiej Brytanii R. Sunak, sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps oraz Sekretarz Generalny NATO J. Stoltenberg.

Po spotkaniu brytyjskiej delegacji z Premierem RP D. Tuskiem, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps odbyli spotkanie dwustronne.

Przedmiotem rozmów szefów resortów obrony był rozwój współpracy wojskowej i bezpieczeństwo w regionie.

-Kolejna konkretna rozmowa z Sekretarzem Obrony Grantem Shappsem o rozwoju wojskowej współpracy i bezpieczeństwie w regionie. Wielka Brytania jest jednym z naszych strategicznych partnerów. W Polsce stacjonuje brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre. Nasi żołnierze wspólnie strzegą bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO w Bemowie Piskim. Fundamentem skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom jest solidarność i współpraca – napisał po rozmowach szef polskiego MON.

– Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników. (…) Kwestia bezpieczeństwa nie jest kwestią regionalną, a globalną. Musimy działać wspólnie z partnerami, którzy podzielają nasze wartości, by zapewnić bezpieczeństwo w wymiarze transatlantyckim – podkreślił Sekretarz Generalny NATO J. Stoltenberg.

Wicepremier K. Kosinak-Kamysz, premier Wielkiej Brytanii i R. Sunak i sekretarz G. Shapps spotkali się z polskimi oraz brytyjskimi żołnierzami, którzy współdziałają ze sobą w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP.

Wielka Brytania jest jednym z kluczowych partnerów Polski w dziedzinie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Brytyjskie technologie obronne wykorzystywane m.in. w polskich systemach przeciwlotniczych krótkiego zasięgu „Mała Narew” uzbrojone w wyspiarskie pociski rakietowe CAMM oraz przy budowie polskich fregat Miecznik. Współpracujemy także w inicjatywie dot. wzmocnienia potencjału w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – programie DIAMOND.

W ramach wsparcia militarnego w Polsce stacjonuje brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre, który został rozlokowany w celu wzmocnienia sojuszniczej obrony powietrznej. Komponent brytyjski jest także ważnym elementem wzmocnienia wschodniej flanki NATO w ramach batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Bemowie Piskim.

źródło: MON / fot. archiwum, poglądowe

Zobacz podobne

Dojście do plaż w Wisełce i Świętoujściu jednak darmowe

BS

Konkurs o Nagrodę Prezesa NBP za najlepszą pracę magisterską rozpoczęty

KM

Na Mierzei Wiślanej kanał żeglugowy napełniony wodą. Trwają testy urządzeń

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie