Polski Portal Morski
Aktualności Extra Żegluga

Zwodowano masowiec Dąbie dla PŻM

W chińskiej stoczni Dalian zwodowano masowiec Dąbie. Statek ten to jeziorowiec przystosowany do pływania po wielkich jeziorach amerykańskich, wybudowany dla Polskiej Żeglugi Morskiej.

Masowiec Dąbie otwiera całą serię statków, które będzie PŻM odbierać w najbliższych miesiącach.

– W chwili obecnej mamy zamówionych osiem statków w stoczni Dalian. Pierwszy statek, czyli ten który został właśnie zwodowany, będzie odebrany na początku przyszłego roku w styczniu. Kolejne będą odbierane co kwartał, czyli, praktycznie, co dwa kolejne lata, będziemy odbierać po jednym statku – tłumaczy Krzysztof Gogol z Polskiej Żeglugi Morskiej.

Statek typu „jeziorowiec” ma określone wymiary, które pozwalają mu zmieścić się w śluzach.

– To są masowce, czyli takie zwykłe statki do przewozu zbóż, węgla, czy rudy żelaza, ale o specyficznych wymiarach, dostosowanego do skomplikowanego układu śluz i kanałów wielkich jezior amerykańskich. Konkretnie one nie mogą mieć powyżej 200 metrów długości i 23,7 metrów szerokości – dodaje przedstawiciel PŻM Krzysztof Gogol.

Polska Żegluga Morska jest jednym z nielicznych armatorów na świecie, który dysponuje flotą statków przystosowanych do pływania po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. PŻM transportuje do portów położonych przy Wielkich Jeziorach blachę potrzebną do produkcji samochodów, a w drodze powrotnej zboża.

Źródło https://radioszczecin.pl fot. archiwum/zdjęcie ilustracyjne

Zobacz podobne

Pierwsze pojazdy w tunelu w Świnoujściu

KM

Grupa ORLEN z koncesjami na budowę pięciu farm wiatrowych na Bałtyku

PL

W Rosji ruszyła budowa sześciu okrętów wojennych

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie