Polski Portal Morski
Aktualności Historia

UMIERA BOHATER WESTERPLATTE- KOMANDOR DĄBROWSKI

Franciszek Dąbrowski (ur. 1904), już w wieku 14 lat wkracza na drogę kariery wojskowej, co jest z pewnością konsekwencją tradycji rodzinnej – ojciec Romuald, oficer austriacki później generał Wojska Polskiego, weteran I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, kawaler Virtuti Militari. Franciszek kończy Korpusu Kadetów, a w 1923 roku jako absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie, po promocji na stopień podporucznika, obejmuje pierwszy przydział w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku. 

Po kolejnych przydziałach, w 1932 trafił do 29 pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu, skąd w grudniu 1937 został przeniesiony formalnie do Wydziału Wojskowego Komisariatu Generalnego RP w Wolnym Mieście Gdańsku, w rzeczywistości – na stanowisko zastępcy komendanta, dowódcy Oddziału Wartowniczego Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Zajmował się intensywnym szkoleniem podwładnych, przystosowaniem placówki do obrony. Charakter, energia i kwalifikacje dowódcze kapitana Dąbrowskiego, w znaczący sposób wpłynęły na przebieg obrony.

Zdecydowany walczyć do końca, z trudnością zaakceptował decyzję majora Henryka Sucharskiego o poddaniu placówki 7 września 1939. Przez wielu, uznawany jest za faktycznego bohatera nieustępliwej obrony Westerplatte.

Okres niewoli spędził w kilku obozach jenieckich, czego skutkiem była niestety szybko postępująca gruźlica.
Po zakończeniu wojny zgłosił się ponownie do służby i po awansie na stopień majora/komandora podporucznika, w sierpniu 1945 obejmuje funkcję szefa sztabu Samodzielnego Morskiego Batalionu Zapasowego.

W 1946 po sformowaniu Kadry Marynarki Wojennej został jej dowódcą, awansowany równocześnie do stopnia komandora porucznika. Wstąpił do PPR, a po połączeniu z PPS do PZPR. Od 1949 był szefem Biura Dowódcy Marynarki Wojennej w Gdyni jednak stan zdrowia sprawił, że w 1950 komandor Dąbrowski został uznany za inwalidę wojennego i zwolniony ze służby wojskowej.

Nie mając wypracowanej emerytury wojskowej i praktycznie źródła utrzymania, przeżył bardzo trudny okres w życiu. Imał się przypadkowych zajęć, usunięty na fali czystek stalinowskich, jako sanacyjny oficer z partii. Dopiero po Październiku 1956 sytuacja bohatera z Westerplatte poprawiła się, wypłacono mu odszkodowanie, podjął aktywną działalność na rzecz utworzenia Związku Obrońców Westerplatte.

Komandor Franciszek Dąbrowski, kawaler Virtuti Militari, zmarł 24 kwietnia 1962 w krakowskim Szpitalu Przeciwgruźliczym – spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

źródło/fot: MMW

Zobacz podobne

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU OTWARTY

KM

Islandia planuje skończyć z połowem wielorybów od 2024 r.

KM

Kolejny rok z zyskiem w Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie