Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Ważne

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU OTWARTY

Tunel pod rzeką Świną łączący wyspy Wolin i Uznam został w piątek oficjalnie otwarty. Mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali na to latami.

Świnoujście położone jest po dwóch stronach rzeki Świny i dotychczas te dwie części łączyły tylko przeprawy promowe. I choć były pewną atrakcją dla turystów, to już wielogodzinne oczekiwanie w szczycie sezonu, żeby się na nie dostać już nie.

Uroczyste otwarcie 1,5-kilometrowego tunelu rozpoczęło się w samo południe z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli Komisji Europejskiej. W uroczystości uczestniczyli m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, przedstawiciel gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

„Polska racja stanu to jedność naszego państwa, jego siła, jego sprawność, jego gotowość do wykonywania wszelkich zadań. Jego gotowość do kierowania tym wielkim i ważnym, decydującym dla naszej przyszłości procesem doganiania przez Polaków, przez nasz naród poziomu życia, poziomu gospodarczego, kulturalnego tych wszystkich, którzy mieli na zachodzie Europy więcej historycznego szczęścia niż my” – mówił wicepremier Jarosław Kaczyński.

„Ten proces trawa i to co dzisiaj się staje, otwarcie tego tunelu, a przedtem jego budowa, jest aktem, który odnosi się do Świnoujścia, do komfortu życia w tym mieście, do łączności z całym Pomorzem Zachodnim i całą Polską, ale odnosi się także do tych największych spraw naszego narodu” – dodał Kaczyński.

Pierwsi kierowcy pojadą nową przeprawą wieczorem. W tunelu obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h; przestrzeganie przepisów będzie sprawdzane przez odcinkowy pomiar prędkości.

Inwestorem jest Świnoujście, a inwestorem zastępczym – szczeciński oddział GDDKiA. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu. 

Źródło: media Fot.: Polska Morska

Zobacz podobne

Pod koniec września 2021r. stocznię CRIST opuścił nietypowy projekt

BS

„Wielkie dni małej floty”, czyli historia działań Polskiej Marynarki Wojennej podczas II wojny światowej

BS

Wielka modernizacja nabrzeża w porcie rybackim w Kołobrzegu.

BS

1 komentarz

MarianoIntaliano 1 lipca 2023 at 14:28

Piękna sprawa i piękna inwestycja. Nareszcie doszło to do skutku. Mieszkańcy Świnoujścia już od lat tego potrzebowali i w końcu jest.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie