Polski Portal Morski
Historia

Mord w Mokranach

c Ze względu na niskie stany wód w rzekach oraz zatarasowane szlaki wodne okręty praktycznie utraciły zdolność skutecznego operowania. Załogi, zgodnie z rozkazami Dowódcy Flotylli, między 17 a 21 września dokonały w miejscach dyslokacji zniszczenia wszystkich jednostek pływających.

Od 18 września rozpoczęto ewakuację bazy Flotylli w Pińsku. Ze spieszonych załóg utworzono w Płotnicy 3-kompanijny batalion marynarzy. Formacja marynarska wycofywała się jako straż tylna brygady KOP gen. Wilhelma Orlik-Ruckemana. po ok. 10-dniowym forsownym marszu utracono kontakt z formacją KOP . Nocą 25/26 września zgrupowanie marynarskie zostało ogarnięte przez wojska sowieckie nad jeziorem Tur.

Pod strażą czerwonoarmistów marynarze pomaszerowali do miejscowości Małoryta. Tam podzielono jeńców na dwie grupy. W jednej z nich znalazło się około 30 oficerów i starszych podoficerów. Kilkudziesięcioosobowa kadra zawodowa Flotylli została pozbawiona płaszczy i ekwipunku, a następnie zmuszona do dalszego marszu w kierunku Mokran. Według relacji część przekazano grupie „ukraińskich dywersantów”. W Mokranach doszło do wymordowania doprowadzonych tutaj marynarzy.

Liczby zamordowanych oficerów nie da się dziś ustalić ponad wszelką wątpliwość, ale przyjmuje się, że było ich ok. 17-19. Zarówno liczba jak i nazwiska pomordowanych są przedmiotem stałej weryfikacji przez historyków Muzeum Katyńskiego. Pozostali oficerowie oraz marynarze zatrzymani w Małorycie zostali wywiezieni do obozów jenieckich. Wielu skończyło w katyńskich „dołach śmierci”.

W 1991 roku, w pięćdziesiątą drugą rocznicę mordu, stanął w Mokranach staraniem strony polskiej obelisk, upamiętniający ofiarę  marynarzy Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej RP.

źródło/ fot. MMW

Zobacz podobne

Konferencja „Wojna i morze” w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

KM

58. rocznica utworzenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

BS

Ginie Komandor Horyd – BOHATER OBRONY WYBRZEŻA 1939

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie