Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski

Ramiona rozładunkowe na Terminalu Przeładunkowo–Magazynowym Polimery Police

Na Terminal Przeładunkowo–Magazynowy Polimery Police – inwestycji, którą realizuje spółka Grupa Azoty Polyolefins, dotarły ramiona rozładunkowe, dzięki którym w warunkach kriogenicznych, surowce będą odbierane ze statków.

W sumie na terminalu będą zamontowane trzy ramiona – dwa do rozładunku propanu i jedno do rozładunku etylenu. Wysokość każdego z ramion to prawie 23 m.

Port Morski Police pod względem przeładunków zajmuje 4 miejsce w Polsce, po portach Trójmiasta i zespole Szczecin-Świnoujście. Osiąga rocznie w granicach 2 mln ton przeładunków. Port Morski w Policach jest przede wszystkim zapleczem transportowym Zakładów Chemicznych Police należących do Grupy Azoty.

Kompleks Polimery Police jest najważniejszą inwestycją Grupy Azoty , jego zakończenie planowane jest w 2023 roku. To jeden z największych projektów w branży chemicznej w całej Europie Centralnej, którego budżet wynosi ponad 1,5 mld euro, czyli około 7 mld złotych. Rezultatem końcowym tej inwestycji będzie powstanie na terenie zakładów chemicznych w Policach nowoczesnego kompleksu infrastrukturalnego umożliwiającego produkcję blisko pół miliona ton polipropylenu rocznie. Jest on również bardzo ważny dla branży morskiej, ponieważ częścią składową tego przedsięwzięcia jest budowany w porcie terminal przeładunkowo-magazynowy. Będzie to policki gazoport. Docelowo będzie służyć magazynowaniu surowca potrzebnego do produkcji polimerów, czyli propanu i etylenu.

źródło / fot. Grupa Azoty

Zobacz podobne

PGNiG chce produkować gaz z bioodpadów

BS

Budowa promów dla PŻM i PŻB. Jak idą prace?

KM

Wizyta okrętów wojennych NATO w Helsinkach

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie