Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Środowisko Ważne

Polsko-niemiecki impas ws. rozbudowy Odry

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zwraca uwagę, że rząd w Berlinie nie realizuje umowy z 2015 r. ws. ochrony przeciwpowodziowej na Odrze Górnej. „Co więcej, żądają od Polski tego samego od kilku lat” – dodaje szefowa resortu. Strona polska od dawna wskazuje, że Odra dekady temu została nieprawidłowo uregulowana i konieczne jest naprawienie tego stanu rzeczy. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie powodziowe.

O konieczności uregulowania Odry minister Anna Moskwa mówiła m.in. w poniedziałek po posiedzeniu Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska w niemieckiej miejscowości Bad Saarow pod Berlinem. Wskazywała, że w Polsce mierzymy się dzisiaj z mitem regulowania rzek, który kojarzy nam się przede wszystkim z betonowaniem Renu czy Łaby, a dzisiejsze technologie są „nieinwazyjne i często niewidoczne”. 

– Odra została nieprawidłowo uregulowana i dziś musimy ją naprawić tak, by odzyskała swoją dynamikę – powiedziała. 

Minister przekonywała, że pozostawienie rzeki tylko procesom naturalnym byłoby nieodpowiedzialne ze względu na zagrożenie powodzią, bo – jak podkreśliła – „mówimy tu o życiu ludzi”. Zaznaczyła też, że prowadzone działania inwestycyjne na Odrze mają służyć przede wszystkim wyeliminowaniu podtopień czy powodzi. 

Do tej sprawy wróciła w czwartek, przypominając o polsko-niemieckiej umowie o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim. Podpisał ją w kwietniu 2015 roku szef resortu środowiska Maciej Grabowski w rządzie Ewy Kopacz. Dokument reguluje m.in. kwestie ochrony przeciwpowodziowej na Odrze na jej granicznym odcinku w tym m.in. wykonanie modernizacji zabudowy regulacyjnej.

„Praworządni Niemcy nie realizują i nie zamierzają realizować podpisanej i ratyfikowanej w 2015 umowy, (…) co więcej, żądają od Polski tego samego od kilku lat. Zatrzymać KPO dla Niemiec” – czytamy we wpisie Anny Moskwy na Twitterze. 

źródło TVP Info / fot.Wody Polskie

Zobacz podobne

Prezes PGNiG: dzięki zmianie prawa efekty wysokich cen gazu rozłożono w czasie

AZ

CPK: zawarto umowę na Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej nowego portu

BS

KGHM: najlepsze wyniki finansowe spółki od 2011 roku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie