Polski Portal Morski
Aktualności Historia

200 lecie latarni morskiej Rozewie

10 września odbyły się uroczystości 200-lecia Latarni Morskiej Rozewie. By uczcić to wydarzenie Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy „200 lat latarni morskiej Rozewie”. Znaczek z najbardziej znaną latarnią nad polskim wybrzeżem kosztuje 15 złotych i 30 groszy.

Znaczek, którego autorem jest Andrzej Gosik, został wydany na papierze z mikrodrukiem, widocznym pod lupą. Projekty emisji filatelistycznej powstały w ścisłej współpracy z Apoloniuszem Łysejko – wiceprezesem Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego oraz z Biurem Hydrograficznym Marynarki Wojennej.

Jak przekazał w komunikacie rzecznik prasowy Poczty Daniel Witowski, wprowadzony do obiegu znaczek w formie bloku uwidacznia obchodzącą jubileusz rozewską latarnię, tło stanowi fragment morskiej mapy nawigacyjnej nr 151 Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej oraz widok na okolice Rozewia.

Znaczek został wydany w 100 tys. sztuk. Jego cena to 15,30 zł.

Emisje filatelistyczne prezentujące latarnie morskie z polskiego wybrzeża pojawiły się także w latach 2006, 2007, 2013 i 2015. W 1988 r. Poczta Polska wyemitowała także pamiątkową kartę pocztową z wizerunkiem latarnika Leona Wzorka.

Latarnia morska w Rozewiu im. Stefana Żeromskiego to najbardziej znana polska latarnia morska i najstarsza tego typu budowla na polskim wybrzeżu. Uruchomiono ją w 1822 roku. Na kamiennej wieży latarni zainstalowano wówczas 15 zasilanych olejem rzepakowym lamp Arganda, które świeciły światłem stałym.

Po 44 latach źródło światła zmodernizowano na aparat Fresnela I kl. Światło elektryczne wprowadzono w 1910 r. i od tego czasu utrzymuje swój charakterystyczny 1 błysk co 3 s.

Latarnię dwukrotnie podwyższono – o 5 metrów w 1910 r. i o 8 metrów w 1978 r.

Obecnie w latarni w Rozewiu używa się aparatu obrotowego wyposażonego w zestaw 12 lamp LED dalekiego zasięgu.

źródło UM w Gdyni/ PAP/ fot. http://www.puck.naszemiasto.pl

Zobacz podobne

Najwyższa choinka w Trójmieście zabłysła na „Darze Młodzieży”

AB

Irańskie okręty na Bałtyku

KM

Sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie