Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

PKN Orlen zapewnia, że nie złamał ustawy o kontroli niektórych inwestycji przy transakcji z Saudi Aramco

PKN Orlen nie złamał postanowień ustawy o kontroli niektórych inwestycji przy sprzedaży części aktywów Lotosu na rzecz Saudi Aramco – oświadczył w środę koncern.

Jak zaznaczył koncern, zarówno same umowy z partnerem, jak i przepisy prawa w Polsce, m.in. ustawa z 24 lipca 2015 r. o kontroli niektórych inwestycji, „eliminują ryzyko niekontrolowanego zbycia udziałów posiadanych przez Saudi Aramco”.

W środę Gazeta Wyborcza napisała, że sprzedaż części Lotosu saudyjskiej spółce odbyła się z naruszeniem przepisów wspomnianej ustawy.

„W żadnym momencie PKN Orlen nie złamał postanowień ustawy, jak sugerują autorzy Gazety Wyborczej” – podkreśliło biuro prasowe koncernu w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze. Koncern zapewnił przy tym, że „ze względu na strategiczny charakter, cały proces połączenia zarówno z Grupą Lotos, jak i PGNiG, odbywał się przy stałym nadzorze organów korporacyjnych wszystkich spółek oraz właściwych organów Państwa Polskiego”.

„Sugerowanie, że mogło być inaczej jest próbą manipulowania faktami i zdyskredytowania procesów kluczowych dla powodzenia transformacji energetycznej, a tym samym zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu” – zaznaczyło w oświadczeniu PKN Orlen.

W stanowisku zamieszczonym na Twitterze koncern wskazał, iż umowa z Saudi Aramco była badana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w świetle art. 12a i następnych ustawy. „Przepisy te nie przewidują udziału Komitetu Konsultacyjnego. Komitet wskazywany jest w postępowaniu, w którym organem wydającym decyzję jest MAP (Ministerstwo Aktywów Państwowych – PAP)” – zwrócił uwagę PKN Orlen.

W środę Gazeta Wyborcza napisała, że „sprzedaż przez Orlen części Lotosu spółce Saudi Aramco odbyła się z naruszeniem ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Służbom specjalnym nie pozwolono ocenić transakcji, mimo że Saudi Aramco współpracuje z putinowską Rosją”.

Autorzy publikacji napisali również, że „sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie koncernowi naftowemu Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski”, a także, że „nie wiadomo, czy Saudi Aramco przedstawił polskim władzom informacje o swoich powiązaniach z rosyjskimi firmami energetycznymi”.

Zdaniem PKN Orlen, publikacja ta „zawiera nieuprawnione sugestie i tezy niemające poparcia w faktach”, które wprowadzają opinię publiczną w błąd i godzą w dobra koncernu. „Przede wszystkim z całą stanowczością podkreślamy, że aktywa Grupy Lotos są w pełni zabezpieczone i to było priorytetem od początku transakcji” – podkreślił PKN Orlen.

Koncern zaznaczył w oświadczeniu, że 70 proc. udziałów w spółce prowadzącej rafinerię w Gdańsku „pozostanie w rękach PKN Orlen”, który będzie miał tam decydujący wpływ na podejmowanie decyzji korporacyjnych. W stanowisku zwrócono też uwagę, że „w efekcie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos, a następnie z PGNiG, zwiększyła się kontrola Skarbu państwa nad nowoczesnym, silnym koncernem z 27,52 proc. do obecnych 49,9 proc.”

PKN Orlen wskazał jednocześnie, że umowa z Saudi Aramco oznacza zacieśnienie relacji koncernu „ze stabilnym partnerem, największym koncernem paliwowym na świecie, a jej nieodłącznym elementem jest zwiększenie dostaw ropy naftowej od tego producenta” – do 20 mln ton surowca rocznie – „co będzie stanowiło ok. 45 proc. zapotrzebowania całej, zintegrowanej Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie”.

„To wszystko wpisuje się w długofalową strategię dywersyfikacji kierunków dostaw, której efektem jest ograniczenie przerobu rosyjskiej ropy w całym systemie Grupy Orlen z 98 proc. w 2013 r. do zaledwie 30 proc. obecnie” – oświadczył PKN Orlen.

Koncern ocenił zarazem, że „strategiczna współpraca” z Saudi Aramco to „pewne źródło stabilnego jakościowo surowca, a z punktu widzenia Polski istotne zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego”. „I tak należy patrzeć na podejmowane przez PKN Orlen działania” – podkreślono w oświadczeniu.

Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, a także PGNiG oraz wcześniej Grupy Energa, odbyło się – jak informowano wcześniej – w ramach budowy multienergetycznego koncernu, mającego m.in. zwiększyć możliwości konkurencyjne na międzynarodowych rynkach oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. O połączeniu PKN Orlen i Grupy Lotos akcjonariusze obu spółek zdecydowali w lipcu.

Po przejęciu w listopadzie PGNiG, PKN Orlen podkreślał, że wraz z wcześniejszymi fuzjami, obejmującymi Grupę Energa i Grupę Lotos, powstał największy w Europie Środkowej koncern, jeden z największych w Europie i 155. na świecie pod względem przychodów.

źródło PAP/Fot. Saudi Aramco

Zobacz podobne

Gazociąg Gustorzyn-Wronów z dofinansowaniem

BS

Prace przy budowie tunelu, nawet bez Wyspiarki, posuwają się do przodu

BS

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie śmiertelnego wypadku na promie z Gdyni do Karlskrony

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie