Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Węgla nie zabraknie. Drugi etap dystrybucji przez samorządy, najtaniej w Połczynie-Zdroju

Węgiel jest i go nie zabraknie – potwierdza Ministerstwo Aktywów Państwowych. W naszym regionie w program dystrybucji włączyły się wszystkie samorządy. W ubiegłym roku sprowadzono do Polski 14 milionów ton surowca. Straszenie ciemnością i zimnem nie przyniesie już rezultatu – miał ocenić sam Donald Tusk.

W Połczynie-Zdroju węgiel sprzedaje się jak ciepłe bułeczki. – Sprzedaliśmy już grubo ponad 100 ton. Jest zamówiona kolejna partia i będzie ona dystrybuowana w razie potrzeb – wyjaśnia Sebastian Witek, burmistrz Połczyna-Zdroju. Choć potrzeby w tym sezonie nieco mniejsze niż w ubiegłym, bo zima jest wyjątkowo ciepła, to program dystrybucji i tak chwali zdecydowana większość mieszkańców, bo tu węgiel można kupić najtaniej w całym województwie. Tona surowca kosztuje niecałe 1700 złotych. To możliwe dzięki współpracy rządu z samorządem. – Klient ma w zasadzie dwie opcje do wyboru. Albo sam odbiera węgiel własnym transportem bądź korzysta z naszej usługi. Możemy mu też ten węgiel zworkować, by mu się lepiej przechowywało – tłumaczy Mateusz Kurlawski, dyr. firmy dystrybuującej węgiel w Połczynie-Zdroju. 

Po wejściu w życie ustawy o dystrybucji węgla spółki skarbu państwa dostarczają surowiec do gmin. W naszym regionie wszystkie samorządy zgłosiły chęć udziału w programie.

– To jednak wspólna odpowiedzialność i państwa, i samorządu. Można powiedzieć tak, dobra współpraca rządu i samorządu przynosi wymierne korzyści – zaskutkowała – powiedział Artur Szałabawka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Surowca nie zabraknie – zapewnia Ministerstwo Aktywów Państwowych. W ubiegłym roku sprowadzono do Polski 14 milionów ton węgla. – To jest chyba rekordowa ilość, jeśli chodzi o wydolność polskich portów. To warto uwzględnić w tym podsumowaniu, bo wiele osób zarzucało, że my nie jesteśmy w stanie tego dokonać – zaznaczył Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych. Zarzucała przede wszystkim totalna opozycja. Prym w straszeniu Polaków przed zimą wiodła Platforma Obywatelska. – Szykuje się armagedon. Ciepłownie, te komunalne, miejskie, już sygnalizują, że nie będzie węgla do opalania – mówił w lipcu 2022 roku Borys Budka, poseł PO. Jeszcze dalej poszedł Donald Tusk, który wieszczył najczarniejsze scenariusze.

– Mówimy dzisiaj w imieniu milionów tych, którzy boją się zimy, którzy boją się ciemności i zimna. Tych, których dzisiaj PiS skazuje na kupowanie kamieni i gliny, kamieni pomalowanych na czarno – mówił Donald Tusk, przew. PO, wyp. arch.

Rząd jednak poradził sobie z kryzysową sytuacją. Węgla nie tylko nie zabrakło, ale udało się uruchomić program dystrybucji tańszego węgla, na który można było dostać trzy tysiące złotych dotacji. – Pan Donald Tusk jest niewiarygodny. Społeczeństwo przejrzało na oczy i nie daje się otumanić tym kłamliwy tekstom ze strony Donalda Tuska – powiedział Artur Szałabawka, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

Media ujawniły, że na niedawnym, zamkniętym spotkaniu z wybranymi dziennikarzami Donald Tusk miał stwierdzić, że politycznie sprawa węgla nie będzie jednak aż tak ważna, bo problemu nie ma.

– Czy dzisiaj powiedzieli „przepraszamy”? Czy dzisiaj powiedzą „nie mieliśmy racji”? Nie, bo nie chcą tego powiedzieć, bo im jest wstyd. Zwykła ludzka uczciwość wymagałaby, żeby powiedzieli „przepraszam” – powiedział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.

Z nowym rokiem ruszyła druga tura dystrybucji węgla w preferencyjnych cenach. Wnioski o zakup węgla można składać w urzędach gmin.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot.: ZMPSiŚ

Zobacz podobne

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwawczą na Bałtyku

KM

Lotos wdrożył działania, by o 50 proc. ograniczyć wykorzystanie gazu kwartał do kwartału

KM

Urząd Morski w Gdyni: po roku zaawansowanie prac przy kanale żeglugowym na Mierzei wynosi ok. 40 proc.

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie