Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Nagrody Rejs Roku 2020 wręczone

Po raz pierwszy w wersji online odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku uroczystość wręczenia polskich trofeów w żeglarstwie morskim – Nagród Honorowych Rejs Roku. Wyjątkowo zrezygnowano z przyznania nagrody głównej Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020, a przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne.

Była to 51. edycja tych wyróżnień. Uroczystość organizowana jest tradycyjnie w pierwszy piątek marca, na pamiątkę pierwszego przejścia trawersu Przylądka Horn pod polską banderą przez „Dar Pomorza” – nocą z 1 na 2 marca 1937 r.

W tym roku wyjątkowo posiedzenie jury Nagród Honorowych odbyło się w trybie online.

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno także na całym 2020 roku w żeglarstwie. Większość zaplanowanych projektów nie odbyło się.

Inne, nawet jeśli doszło do rozpoczęcia, w znaczący sposób zmieniły swój przebieg. W tym wyjątkowo ubogim z powyższych powodów żeglarskim sezonie jury rozpatrywało dziewięć kandydatur.

W zaistniałych okolicznościach podjęto decyzję o nieprzyznawaniu głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020. To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji nagrody w 1970 roku.

Ostatecznie podczas Gali zostały wręczone trzy Honorowe Wyróżnienia Rejsu Roku 2020. Takie nagrody otrzymali: Mariusz Koper/Hanna Leniec-Koper za 55-dniowy rejs non stop z Kapsztadu do Gdańska o długości 8600 Mm na jachcie Katharsis II. Była to jedna z najbardziej spektakularnych żeglarskich „ucieczek” przed pandemią koronawirusa, nazwana przez nich rejsem „Wolności i Nadziei”.

Wyróżnienia otrzymali też Tadeusz Natanek za rejs na 15-metrowym katamaranie „Promyk” na trasie z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu oraz Grzegorz Baranowski za wyniki osiągnięte na jachcie „I Love Poland” – dwukrotne udane starty w prestiżowych regatach morskich.

„Na pewno będziemy kontynuować dalej żeglowanie w Polsce i na świecie, jak i również propagowanie polskiej bandery. Serdecznie dziękuję. Żeglarstwo jest wolnością” – powiedział podczas gali Tadeusz Natanek.

Nagrodę Specjalną Polskiego Związku Żeglarskiego otrzymał redaktor naczelny miesięcznika „Żagle” Waldemar Heflich za popularyzowanie, inspirowanie i wspieranie świata żeglarstwa.

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska „Bursztynową Różę Wiatrów” przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za dwa przedsięwzięcia łączące polskie wybrzeże Bałtyku z królewskim szlakiem wiślanym.

Nagrodę Specjalną Grotmaszta Bractwa Kaphornowców kapituła przyznała Tadeuszowi Natankowi uznając i doceniając, zgodnie z dewizą Bractwa, „dobrą robotę żeglarską w wyjątkowo ciężkich warunkach” wykazaną podczas rejsu na 15-metrowym katamaranie „Promyk” na trasie z Toronto, rzeką Św. Wawrzyńca przez wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, archipelag Bahamów, Martynikę, Atlantyk, do Kołobrzegu.

Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920–2020 otrzymał Uniwersytet Morski – jako wyraz uznania dla wkładu uczelni w historię polskich żagli minionego stulecia – od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni.

Nagroda portalu Nowezagle.pl za morski rejs małym jachtem przyznano Szymonowi Kuczyńskiemu i Annie Jastrzębskiej za etapowy rejs jachtem odkryto-podkładowym klasy 2020 na trasie Gdynia – Świnoujście.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Już dziś początek imprezy Żagle 2022 w Szczecinie

BS

Francuska fregata zniszczyła drona wycelowanego w norweski tankowiec

KM

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie