Polski Portal Morski
Aktualności Bez kategorii Live Ważne

Bruksela. Wystawa modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin i wydobytych z Odry zabytków

W Parlamencie Europejskim (Spinelli Floor 1, Spinelli Balcony Area – 1G) do piątku można oglądać wystawę „Tor Wodny Świnoujście-Szczecin oraz Zabytki Toru Wodnego Świnoujście-Szczecin ”. Wydarzenie zainicjował europoseł PiS Joachim Brudziński z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Uroczysta inauguracja wystawy nastąpi w środę, z udziałem m.in. Marka Gróbarczyka, wiceministra infrastruktury, Pawła Szumnego, wicedyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie i przedstawicieli Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. 

– Celem wystawy jest zapoznanie szerokiego gremium z jedną z flagowych gospodarczych inwestycji polskiego rządu, na którą zachodniopomorska branża morska czekała od wielu lat, a która w połowie 2022 roku stała się faktem – podkreśla europoseł Joachim Brudziński, inicjator wydarzenia w Parlamencie Europejskim.

Gospodarcze korzyści już są!

Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury przypomina, iż przez lata na elewatorze Ewa wisiał potężny baner z napisem „12,5 m”. – My nie wieszamy banerów – podkreśla minister. – My realizujemy potrzebne inwestycje. Tor jest już zmodernizowany. Cieszą takie wydarzenia, na których możemy pokazywać efekty bardzo ważnych przedsięwzięć.

Do Szczecina nogą wpływać już większe jednostki, o większym zanurzeniu, z większa masą ładunków. Z ekonomicznego punktu widzenia korzyści są oczywiste. 

– A będą jeszcze większe, kiedy nabrzeża szczecińskiego portu będą w pełni dostosowane do nowych parametrów – zapewnia Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zapewnia, że prace, liczone w setkach milionów złotych, są bardzo zaawansowane, co obrazują plansze, które też możemy oglądać w budynku Europarlamentu.

Historia wydobyta z dna Odry

Wartością dodaną modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin są zabytki, które udało się wydobyć z dna w trakcie oczyszczania toru i ocalić dla potomnych. 

Paweł Szumny, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego nie ukrywa, że oczyszczenie toru, by wykonawca mógł wykonać zasadnicze roboty, to była tytaniczna praca.  

– Nie spodziewaliśmy się takich ilości znalezisk, ale było dla nas oczywiste, że nie trafią na złomowiska – przyznaje. – Stąd nasza współpraca z muzeum. Dziś czujemy ogromną satysfakcję. 

– Proszę sobie wyobrazić 100 ton zabytków: kotwic, pław, karabinów, silników, elementów zatopionych jednostek, czy tak wartościowych i spektakularne znalezisko, jak średniowieczny miecz z pochwą – wylicza Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, instytucji współpracującej z Urzędem Morskim przy oczyszczaniu toru. Do tej placówki należy konserwacja i ekspozycja wydobytych zabytków. – 

Na brukselskiej wystawie, z racji przestrzeni, możemy zaprezentować tylko część, tych najbardziej cennych znalezisk – zaznacza.

Uroczysta inauguracja wystawy w parlamencie Europejskim

Przypominamy, iż uroczyste odsłonięcie wystawy dot. pogłębienia toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m. odbędzie się w środę, 29 marca 2023 r., o godzinie 13:30 w Spinelli Floor 1, Spinelli Balcony Area – 1G. Transmisja z otwarcia wystawy na będzie dostępna na: www.facebook.com/JoachimBrudzinski. Wystawę będzie można oglądać do piątku, 31 marca br.   

źródło: Polska Morska, Piotr Jasina / fot. Polska Morska

Zobacz podobne

Marek Gróbarczyk o przekopie Mierzei Wiślanej: termin realizacji inwestycji nie wydaje się zagrożony

BS

Baltic Power z umową na wykonanie fundamentów i morskich stacji elektroenergetycznych farmy wiatrowej na Bałtyku

BS

A.Moskwa: jest decyzja zasadnicza dla PEJ, która przybliża do budowy 1. elektrowni jądrowej w Polsce

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie