Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Środowisko

MKiŚ: Z Czech spłynęły śnięte ryby. Na Odrze w Chałupkach trwa montaż specjalnych zapór

W Bohumilu i Chałupkach czeskie i polskie służby rozstawiają zapory, które mają powstrzymać spływanie śniętych ryb w dół Odry. W działaniach bierze udział 100 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Rybackiej oraz pracownicy PGW Wody Polskie.

Służby wyławiają z wody śnięte ryby. Są to pojedyncze sztuki m.in. leszcze, świnki i brzany. Do tej pory zebrano ok. 1000 śniętych ryb. W użyciu jest 6 jednostek pływających. Służby ze sobą współpracują i pozostają w stałym kontakcie z resortem klimatu i środowiska. Akcja będzie prowadzona do skutku.

Na miejscu czynności prowadzili Wojewódzki Lekarz Weterynarii, a także inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz służby wojewody śląskiego. Do badań pobrano próbki tkanek ryb oraz próbki wody – obecnie są analizowane. Na miejscu jest Konsul Generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek.

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, po otrzymaniu informacji o obecności śniętych ryb w Odrze na odcinku granicznym, pilnie skontaktowała się telefonicznie z Ministrem Środowiska Republiki Czeskiej. Petr Hladik potwierdził śnięcia ryb w Odrze po stronie czeskiej blisko polskiej granicy. Przekazał również, że pobrano próbki do analiz. Ministrowie uzgodnili, że polska strona będzie informowana na bieżąco o sytuacji oraz o wynikach badań.

W godzinach południowych 26 lipca pracownicy Wód Polskich w trakcie wizji terenowej na wysokości miejscowości Chałupki zauważyli kilkadziesiąt sztuk śniętych ryb. O zdarzeniu zgodnie z procedurą poinformowali pozostałe służby. Obecnie przez Polskę przetaczają się ulewne deszcze. Gwałtowne zjawiska mają wpływ na nagłe zmiany poziomu wody oraz jej parametrów, wypłukiwanie zanieczyszczeń.

Odra w Polsce jest objęta stałym monitoringiem, Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ prowadzi bieżące analizy parametrów wody i badania pod kątem obecności „złotej algi”, a każdy zgłoszony incydent śnięcia ryb jest wnikliwie badany. Informacje są dostępne na stronie www.gov.pl/web/odra oraz na profilach w mediach społecznościowych: Sztab dla Odry.

Źródło: PAP Fot.: PSP

Zobacz podobne

Komisja Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej zajmowała się tematem zalegających niebezpiecznych materiałów na dnie Bałtyku

BS

Rząd zajmie się projektem nowelizacji specustaw przesyłowych

KD

W Polsce ma powstać hub gazowy

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie