Polski Portal Morski
Aktualności Stocznie

Remontowa Shipbuilding: postęp prac przy budowie czwartego promu

W stoczni Remontowa Shipbuilding trwają prace przy budowie czwartego z serii promu klasy „Salish” z silnikami dwupaliwowymi (LNG/Diesel Electric) zamówionego przez Kanadyjskiego Armatora BC Ferries – największego przewoźnika promowego w Ameryce Północnej i drugiego największego na świecie. 

Prom budowany jest na mocy kontraktu podpisanego 1 listopada 2019 roku. Mimo utrudnień spowodowanych pandemią, prace związane z realizacją kontraktu przebiegają zgodnie za planem. Po zakończeniu uzgodnień projektu technicznego,
4 lutego br. odbyła się uroczystość palenia pierwszych blach potwierdzająca rozpoczęcie budowy statku.

Pierwsza faza budowy – wstępna prefabrykacja kadłuba trwała niespełna dwa miesiące. Już 26 marca odbyło się „położenia stępki” rozpoczynające etap montażu kadłuba.

Dziś widzimy już realne kształty powstającego promu. Poszczególne sekcje połączone zostały w trzy oddzielne bloki montażowe, które wkrótce stworzą kompletny kadłub.
Dwa z nich powstały na nowej płycie montażowej (specjalnie przygotowanej dla statków tej wielkości). Montaż poszczególnych sekcji odbywał się przy użyciu suwnicy bramowej o udźwigu 300 ton.

Natomiast trzeci blok – rufowy powstał na terenie firmy Holm Construction Ltd, należącej do grupy kapitałowej Remontowa Holding.  W ubiegłym tygodniu został on przetransportowany na pontonie do naszej Stoczni i wciągnięty na płytę montażową. Niezwłocznie po zakończeniu tej operacji uruchomiono proces łączenia bloków.

Równolegle z budową kadłuba mocnego trwała prefabrykacja bloku nadbudówki. Czwartego września za pomocą dźwigu pływającego REM przetransportowano ją do Stoczni, gdzie przez najbliższe tygodnie będą trwały prace wyposażeniowe.

Stykowanie bloków kadłuba, mimo iż jest operacją standardową wymaga precyzji i doświadczenia. Składa się z kilku etapów i trwa około 3 tygodni.

Od kliku tygodni trwają prace wyposażeniowe na blokach kadłuba mocnego, które po ich zestykowaniu zostaną zintensyfikowane. Jednostka zostanie uzbrojona w niezbędne systemy i urządzenia, które muszą być zainstalowane jeszcze przed wodowaniem zaplanowanym na połowę listopada br.

Źródło: Remontowa Shipbuilding

Zobacz podobne

Przekop Mierzei – w lipcu ma się rozpocząć przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg

AB

Zapadła decyzja o budowie gazociągu na odcinku Kalisz-Sieradz

JJ

Rusza rozbudowa wałów przeciwpowodziowych w Tarnowie

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie