Polski Portal Morski
nato
Aktualności Bezpieczeństwo Inne

Polska pełnoprawnym członkiem NATO od 22 lat

Gdy z końcem marca 1991, rozwiązane zostały struktury wojskowe, a w lipcu Układ Warszawski formalnie przestał istnieć, starania o wejście Polski w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego nabrały tempa. Już rok później ówczesny Sekretarz Generalny NATO Manfred Wörner oświadczył, że „drzwi do NATO są otwarte”. Uruchomione zostały procedury niezbędne w procesie dostosowania polskich Sił Zbrojnych do wymogów NATO. Kilkuletni proces zakończony został z końcem stycznia 1999 roku, gdy Sekretarz Generalny NATO Javier Solana wystosował do Polski, Czech i Węgier formalne zaproszenia przystąpienia do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Uroczysta ceremonia odbyła się 12 III 1999 r. w Independence (USA) gdzie Minister Spraw Zagranicznych RP, prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright, akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Polska stała się formalnie członkiem NATO. Już trzy dni po formalnym wejściu Polski w skład NATO, polscy marynarze uczestniczyli w polsko-niemieckich manewrach lekkich nawodnych sił uderzeniowych z okrętami rakietowymi OORP Grom i Piorun. W 2002 roku pierwszy polski okręt, niszczyciel min ORP Mewa, podniósł flagę NATO, wchodząc w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1. Polskie fregaty wchodziły w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1, okręty podwodne uczestniczyły w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym, a Kontradmirał Xawery Czernicki pełnił funkcję jednostki flagowej Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1.

Nasi marynarze wzięli udział w kilkuset ćwiczeniach międzynarodowych na Bałtyku, w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Atlantyku, Morzu Śródziemnym i Czarnym. Polskie okręty brały udział w operacjach antyterrorystycznych i ćwiczeniach międzynarodowych pod kryptonimami: „Active Endeavour”, „Smer/Medex”, „Playex”, „Danex”, „Anakonda”, Baltops”, „Dynamic Monarch”, „Steadfast Jazz”, „Joint Maritime Course”, „Northern Crown”, „Noble Sword”. Wiele z nich korzystało z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu. Polscy marynarze uczestniczą także w ćwiczeniach sztabów i grupach roboczych NATO oraz służą w dowództwach Sojuszu w Belgii, Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Źródło: Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zobacz podobne

Szczyt ONZ. Andrzej Duda spotka się z Guterresem i Erdoganem. Tematem tranzyt ukraińskiego zboża

PL

Mariusz Błaszczak: w I połowie roku może zostać podpisana umowa na budowę Miecznika

MZ

Porty Szczecin-Świnoujście utrzymały w maju dwucyfrowe tempo wzrostu przeładunków

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie