Polski Portal Morski
Środowisko

Rząd Japonii podjął decyzję o spuszczeniu skażonej wody z Fukushimy do morza

Mimo obaw państw ościennych i sprzeciwu rybaków rząd Japonii podjął decyzję o uwolnieniu do morza ponad miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała w piątek agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródło.

O takiej decyzji informuje też publiczna japońska stacja NHK, również na podstawie anonimowych źródeł. Według NHK decyzja może zostać oficjalnie ogłoszona w najbliższy wtorek.

Według źródeł tej stacji japoński rząd chce rozcieńczyć wodę, aby spełniała międzynarodowe standardy. Proces jej uwalniania do oceanu ma się rozpocząć za dwa lata.

W Japonii od lat toczy się dyskusja o tym, jak pozbyć się ok. 1,2 mln ton radioaktywnej wody z Fukushimy, w tym tej, której używano do chłodzenia zniszczonego reaktora. Sprawa staje się paląca, ponieważ zbiorniki wypełnią się według prognoz latem 2022 roku.

Woda z Fukushimy została przefiltrowana przy użyciu zaawansowanych technologii, co pozwoliło usunąć z niej większość radioaktywnych izotopów. Jednego z nich, trytu, nie da się jednak pozbyć, dlatego woda składowana jest obecnie w zbiornikach.

Rządowy panel doradców zalecił uwolnienie wody z Fukushimy do oceanu. Sprzeciwiały się temu stowarzyszenia rybaków, którzy obawiają się, że konsumenci nie będą chcieli kupować owoców morza pozyskanych z okolicznych wód.

Plan wzbudza również niepokój w Korei Południowej i Chinach. Rząd w Seulu apelował do władz Japonii o rezygnację z takiego rozwiązania, a Pekin wzywał Tokio do publikacji przejrzystych danych i „przyjęcia postawy odpowiedzialności wobec swoich obywateli, sąsiednich krajów i społeczności międzynarodowej”.

W marcu 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami doprowadziły do awarii systemów chłodzenia i przetopienia się prętów paliwowych w elektrowni w Fukushimie. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

źródło: PAP , foto: Pixabay

Zobacz podobne

PGE Baltica: podpisana umowa z Państwowym Instytutem Geologicznym

Autor

Polska jest przygotowana na każdy scenariusz dotyczący Odry

PL

Marek Gróbarczyk: stopień na Wiśle w Siarzewie podniesie możliwości retencyjne i przeciwpowodziowe

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie