Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Polska kadra oraz sztab trenerski i medyczny na igrzyska w Tokio

215 zawodników i zawodniczek w 28 sportach reprezentować będzie Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Wśród nich jest dziewięcioro żeglarzy, którzy będą rywalizować o medale w sześciu konkurencjach. Igrzyska XXXII Olimpiady rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 8 sierpnia.

We wtorek w Centrum Olimpijskim PKOl obradowało Prezydium Zarządu PKOl, a następnie Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego, który jednogłośnie przyjął proponowany przez Polskie Związki Sportowe skład osobowy biało-czerwonych. 

Polskę w konkurencjach żeglarskich reprezentować będą: Zofia Klepacka i Piotr Myszka (oboje w klasie RS:X), Magdalena Kwaśna (Laser Radial), Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (klasa 470), Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (klasa 49erFX), Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (klasa 49er). 

Reprezentanci Polski będą wspierani na miejscu przez sztab trenerski i medyczny. Co ważne, Polski Związek Żeglarski, dzięki zabiegom Eweliny Albrecht-Ziaja, kierownika działu sportu PZŻ, Dominika Życkiego, dyrektora sportowego związku i prezesa PZŻ Tomasza Chamery, otrzymał aż 11 akredytacji olimpijskich dla członków sztabu. W Tokio o formę i zdrowie naszych zawodników dbać będą: Dominik Życki (team leader), Paweł Kowalski (trener główny Kadry Narodowej PZŻ), Mariusz Goliński (trener przygotowania motorycznego Kadry Narodowej PZŻ), Paweł Kacprowski (trener załogi Przybytek/Kołodziński), Cezariusz Piórczyk (trener Zofii Klepackiej), Przemysław Miarczyński (trener Piotra Myszki), Zdzisław Staniul (trener załogi Skrzypulec/Ogar), Tomasz Stańczyk (trener załogi Melzacka/Łoboda), Jared West (trener Magdaleny Kwaśnej), Witold Dudziński (lekarz), Mateusz Potoczny (fizjoterapeuta). 

– Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby jak najlepiej zabezpieczyć start polskich żeglarzy w Tokio. Zależało nam na tym, aby zadbać o pełną asystę trenerską, lekarską i fizjoterapeutyczną, co zapewni naszym reprezentantom spokój i pewność, że w przypadku wystąpienia jakiegoś problemu pomoc będzie natychmiastowa i na miejscu. Bardzo się z tego cieszę, bo mogliśmy mieć minimum, czyli 6 akredytacji wspomagających, a mamy aż 11. Według regulaminu MKOL na wszystkich reprezentantów danego kraju przypada połowa akredytacji wspomagających. Finalnie, akredytacje te rozdziela Polski Komitet Olimpijski, liczy się tutaj oczywiście pozycja danego sportu, szanse na dobre wyniki na igrzyskach oraz tak zwane zabiegi dyplomatyczne. Jako władze Polskiego Związku Żeglarskiego zrobiliśmy zatem wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić zawodnikom komfort przygotowań, teraz wszystko w ich rękach. Wierzę, że przełoży się to na dobre wyniki – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. 


Już w środę w Centrum Olimpijskim PKOl odbędzie się pierwsze ślubowanie olimpijskie. Powołania do Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej otrzyma około 70 osób i będą to przedstawiciele kajakarstwa, wioślarstwa i żeglarstwa. W ciągu najbliższych dni polscy żeglarze wylecą już do Japonii, gdzie na olimpijskim akwenie w Enoshimie będą przygotowywać się do pierwszych startów. Rywalizacja o medale w żeglarstwie rozpocznie się 25 lipca, a zakończy 4 sierpnia.

Członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Tokio 2020 wystartują w: boksie, gimnastyce sportowej, golfie, judo, jeździectwie, kajakarstwie (sprint i slalom), kolarstwie (szosowe, torowe, górskie), koszykówce 3×3, lekkoatletyce, łucznictwie, pięcioboju nowoczesnym, pływaniu, podnoszeniu ciężarów, siatkówce (halowa i plażowa), skateboardingu (deskorolka), strzelectwie sportowym, szermierce, taekwondo olimpijskim, tenisie, tenisie stołowym, wioślarstwie, wspinaczce sportowej, zapasach i żeglarstwie.

Największą część Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Tokio 2020 stanowią lekkoatleci – 64 osoby (+ 3 rezerwowych), pływacy – 23 osoby oraz wioślarze – 20 (+ 2 rez.).

Przewodniczącym Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej będzie Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, a jego zastępcą Adam Krzesiński – Sekretarz Generalny PKOl. Szefem Polskiej Misji Olimpijskiej Tokio 2020 – Marcin Nowak – Dyrektor Działu Współpracy Międzynarodowej i Projektów Sportowych PKOl.

żródło :pya.org

Zobacz podobne

IMGW: stabilizuje się sytuacja na rzekach w Polsce

KM

Wicepremier Kowalczyk: jesteśmy w stanie pomóc Ukrainie w eksporcie zboża

BS

Służby PERN dotarły do uszkodzonego rurociągu – brak znamion działania osób trzecich

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie