Polski Portal Morski
Aktualności

Prezes PKN Orlen na FWR: negocjacje ws. partnera dla Lotosu zaawansowane w 70 proc.

Negocjacje dotyczące wyboru partnera przy przejęciu przez PKN Orlen Lotosu są zaawansowane w 70 proc. – oświadczył w czwartek prezes koncernu Daniel Obajtek. Przedstawiciele spółki zapewniają, że dotrzymają terminu 14 listopada, wyznaczonego przez KE.

Zgodnie z warunkami Komisji Europejskiej, aby Orlen mógł przejąć Lotos, 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu wraz z pakietem praw zarządczych musi zostać sprzedane innemu podmiotowi. Nabywca ma mieć prawo do blisko połowy produkcji rafinerii w zakresie oleju napędowego i benzyny, oraz dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej. Jak stwierdził Obajtek na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, Orlen prowadzi rozmowy nie z jednym, ale z „wieloma” podmiotami w sprawie udziału w tym procesie. Zaawansowanie negocjacji ocenił na 70 proc.

Zdaniem prezesa Orlenu, w obecnym kształcie Lotos nie ma racji bytu w przyszłości, ponieważ opiera się tylko na jednym filarze – rafinerii. W dodatku, jak stwierdził, nie ma potencjału by przejść w inne obszary, bo taki potencjał ma tylko koncern mutienergetyczny.

Lotos nie jest odporny na czynniki zewnętrzne, jego sytuacja nie jest do końca przewidywalna, nie może uruchamiać dużych inwestycji – dowodził Obajtek.

Dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński zapewnił z kolei, że wyznaczony przez KE czas na realizację środków zaradczych przy przejęciu – 14 listopada 2021 r. – zostanie dotrzymany. Do tego czasu będziemy mieć cały pakiet środków zaradczych – oświadczył dyrektor.

Jak dodał Śleszyński, Orlen zakłada, że zgoda KE na środki zaradcze nastąpi w I kwartale 2022 r., w II kwartale powinna już nastąpić całkowita konsolidacja z Lotosem.

Jak zastrzegł, równolegle będzie się toczył proces przejęcia PGNiG i II kwartał 2022 r. to „perspektywa konsolidacji wszystkich podmiotów”.

Dziś nawet nie zakładamy jakiejkolwiek dyskusji z KE o wydłużeniu terminów – dodał Śleszyński.

Odnosząc się do warunku odsprzedaży 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu zaznaczył, że w obecnej sytuacji rozwiązanie takie dla Orlenu jest korzystne – nie tracąc kontroli nad gdańską rafinerią koncern zdobędzie gotówkę na „zielone” inwestycje.

Z kolei wiceprezes PGNiG Artur Cieślik podkreślił, że spółka ma szanse rozwoju i swoją przyszłość w ramach koncernu multienergetycznego. Tylko w ramach takiej struktury jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom transformacji – ocenił. Wskazał np., że daje to szanse na ekspansję na nowe rynki, na których Orlen jest obecny, a PGNiG – nie.

źródło pap/ fot. Orlen

Zobacz podobne

Kolejny kawałek Bałtyku pod farmy wiatrowe dla PGE

BS

USA/ Jedenaście ofiar śmiertelnych katastrofy statku z haitańskimi migrantami

BS

58. rocznica utworzenia 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie