Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PKN Orlen: złożył wnioski o kolejne 4 koncesje na farmy wiatrowe na Bałtyku

Złożyliśmy wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W 2026 r. – poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Złożyliśmy wnioski o kolejne 4 koncesje na budowę farm wiatrowych na Bałtyku. Łącznie ubiegamy się o 11 koncesji o potencjale ponad 10 GW. W 2026 r. produkcję rozpocznie również nasza pierwsza farma BalticPower. Inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE) wzmacniają nasze bezpieczeństwo energetyczne” – poinformował w środę na tweeterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Na początku lutego 2022 r. PKN Orlen informował, że wystąpił z wnioskami o 7 nowych komisji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Orlen zapowiedział wówczas, że złoży kolejne 4 wnioski koncesyjne, kiedy tylko ruszy odpowiednia procedura administracyjna.

Łączna moc turbin wiatrowych, możliwa do uzyskania na obszarach objętych 7 złożonymi wnioskami szacowana jest na ok. 7 GW. Grupa Orlen, wnioskując o jak największą liczbę koncesji, chce wykorzystać efekt skali i dotychczasowe doświadczenia w realizacji projektów morskiej energetyki wiatrowej – podkreślała spółka.

Obecnie Orlen wraz z kanadyjską firmą Northland Power rozwija projekt Baltic Power – farmę o mocy 1,2 GW.

Źródło: PAP Fot.: WNP

Zobacz podobne

Święto Morza w Gdyni

PL

Relacja z Kongresu Wodnego

BS

PGE i PAN stworzyli pierwszy w Polsce zaawansowany model przepływu wiatru przez morskie farmy wiatrowe

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie