Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGE i Orsted organizują spotkanie z dostawcami ws. Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Orsted organizują 22 kwietnia br. spotkanie z dostawcami dotyczące m.in. zaawansowania prac i planu przetargów związanych z realizacją Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – poinformowała we wtorek spółka PGE Baltica.

Jak podano we wtorkowym komunikacie, PGE wraz z Orsted zapraszają dostawców na rozmowy o potrzebach związanych z budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Spółka dodała, że kwietniowe spotkanie z wykonawcami rozpoczyna cykl „Napędzane wiatrem warsztaty Baltica 2+3 – dialog z dostawcami”.

Jak zaznaczył, cytowany w komunikacie, prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, transformacja polskiej energetyki, szczególnie w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, jest ogromną szansą dla polskich firm. „Dlatego zależy nam, aby przy realizacji największego i najbardziej perspektywicznego projektu offshore na Morzu Bałtyckim, jakim jest Morska Farma Wiatrowa Baltica, zaangażowało się jak najwięcej polskich przedsiębiorców” – powiedział szef PGE. Dodał, że w ubiegłorocznym wydarzeniu dla dostawców i podwykonawców wzięło udział prawie 500 firm, spośród których blisko 400 stanowiły firmy krajowe.

Według Sorena Westergaarda Jensena, p.o. dyrektora zarządzającego obszarem offshore w Orsted Polska, dyrektora projektu Baltica 2+3 z ramienia Orsted, zainteresowanie dołączeniem do łańcucha dostaw Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica zarówno ze strony globalnych graczy, jak i polskich dostawców i poddostawców jest ogromne.

„Podczas naszych rozmów z rynkiem chcemy pokazać mapę drogową wraz z rekomendacjami i wytycznymi, pokazując naszym obecnym i przyszłym partnerom, jak mogą stać się częścią sukcesu Baltica 2+3” – zaznaczył Jensen.

„Wierzymy, że dla wielu mniejszych graczy, którzy nie są jeszcze częścią globalnego łańcucha dostaw, współpraca przy projekcie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica może stać się katalizatorem wzrostu. Bazując na tym doświadczeniu i działając według międzynarodowych standardów na rynku morskiej energetyki wiatrowej będą mogli potem konkurować w przetargach na całym świecie i je wygrywać” – dodał.

Zgodnie z komunikatem w ramach planowanych warsztatów przedstawiciele inwestorów zaprezentują m.in. harmonogram inwestycji oraz prowadzonych i planowanych postępowań zakupowych dotyczących głównych komponentów na potrzeby realizacji projektu Morska Farma Wiatrowa Baltica wraz z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Omówią formalne aspekty udzielania zamówień publicznych w ramach postępowań prowadzonych przez JV Partnerów, a także harmonogramy postępowań i narzędzia wykorzystywane w procesie kontraktacji.

Spotkanie będzie realizowane on-line w formie transmisji wideo.

PGE Polska Grupa Energetyczna jest największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym i dostawcą energii elektrycznej oraz ciepła w Polsce. PGE dostarcza je do ponad 5 milionów klientów. Jednostki Grupy PGE wytwarzają blisko 40 proc. energii elektrycznej w Polsce. Grupa jest największym krajowym producentem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Orsted – wywodzący się z Danii koncern jest obecny: w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w krajach europejskich, w Azji. W Polsce działa już 10 lat zatrudniając ok. 300 osób (ponad 6,6 tys. na całym świecie). Orsted ma doświadczenie w realizacji i rozwijaniu morskich farm wiatrowych, posiada obecnie ponad 12 GW mocy zainstalowanej w tej technologii na całym świecie. Oprócz morskich farm wiatrowych, firma zajmuje się też m.in. lądowymi farmami wiatrowymi, farmami słonecznymi.

źródło PAP/fot.Getty Images

Zobacz podobne

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

JK

Szef MSZ Ukrainy: w przypadku zakończenia Nord Stream 2 chcielibyśmy gwarancji bezpieczeństwa

BS

Włoska fregata ITS Antonio Marceglia w Porcie Wojennym w Świnoujściu.

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie